HP CB435A/35A Toner cartridge black, 1.5K pages ISO/IEC 19752 for Canon LBP-3018
SKU
CB435A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
53 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
35A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 35A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~1,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • HP 35A LaserJet Toner Cartridges produce bold, crisp text and sharper images. Intelligence built into the cartridge enables time-saving convenience. Our latest technology offers more value along with the reliable, trouble-free printing of Original HP
  • Ideal for high-volume printing customers in home, micro or small offices.
  • Depend on Original HP 35A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1500.00
Colour black
SKU CB435A
EAN 0882780905207
Manufacturer HP
Availability Y
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1500 pages
CompatibilityHP 35 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
OEM codeCB435A
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentBusiness
Total amount of recycled materials used for making28%
Pallet size (EU)1125 x 791 x 1149 mm
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Layers per pallet9 pc(s)
Products per pallet (EU)168 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width375 mm
Depth113 mm
Height125 mm
Package depth113 mm
Package weight800 g
Weight600 g
Package width375 mm
Package height125 mm
Products per pallet234 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1130 x 976 x 1263 mm
Print quality
Packaging data
Package depth113 mm
Package weight800 g
Package width375 mm
Package height125 mm
Technical details
OEM codeCB435A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)28 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)4.1
HP GTIN (EAN/UPC)882780905207
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)882780905207
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight212 kg
Master (outer) cases per pallet layer26 pc(s)
Pallet weight (EU)159 kg
Products per pallet234 pc(s)