Only
£2,492.16
£2,076.80
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Out of stock
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
8x 1 GbE RJ45, 2x 1 GbE SFP, 240 W, DHCP
- Protective ground connection design
- Flexible powering options: terminal block and DC power jack
- Flexbile mounting options: rack, wall, and DIN rail mounting options
- Remote packet capture tools via the Meraki dashboard
- IPv4/6 ACL support
- Review, schedule, and update firmware for all your switches in one location
- Flexibility and ecosystem extensibility with Meraki API and ecosystems
- Layer 7 visibility and built-in application layer visbility
- Rich telemetry source and endpoint modeling
- Visualize the connection path of each endpoint to the internet
- Voice and video QoS
- Non-blocking switch fabric
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Stackable | Yes |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 8 |
| SKU | MS130R-8P-HW |
| EAN | 0810087204419 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | N |
| Product Family | Meraki |
Extend reliable connectivity and PoE wherever you need it
Perfect for securely connecting outdoor access points, IoT devices, and users in ruggedized hot/cold/tight environments.
- Power more use cases with up to 240 W PoE+ and IP30 protection
- Extended operating temperature from -40 °C to 70 °C (or 40 °F to 158 °F)
- Flexible mounting and power options for different deployment needs
- Manage all your environments in one powerful Meraki cloud-managed dashboard
- MS130 mGig (-X) models are hardware-ready for Adaptive Policy with a future firmware upgrade and Advanced license
Perfect for securely connecting outdoor access points, IoT devices, and users in ruggedized hot/cold/tight environments.
- Power more use cases with up to 240 W PoE+ and IP30 protection
- Extended operating temperature from -40 °C to 70 °C (or 40 °F to 158 °F)
- Flexible mounting and power options for different deployment needs
- Manage all your environments in one powerful Meraki cloud-managed dashboard
- MS130 mGig (-X) models are hardware-ready for Adaptive Policy with a future firmware upgrade and Advanced license
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11w, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Security | |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| Security algorithms | SNMP |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping, DHCP relay, DHCP client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
| Switching protocols | LLDP, CDP, RSTP, STP |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Aluminium |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | CSA-US, FCC, IC, CE, RCM, RoHS |
| Performance | |
|---|---|
| Physical stacking (units) | 8 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Packaging data | |
| Screws included | Yes |
| Technical details | |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Aluminium |
| Stackable | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CSA-US, FCC, IC, CE, RCM, RoHS |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Catalyst C9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £2,133.26 £1,777.72 -
Cisco Catalyst C9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £2,491.38 £2,076.15 -
Cisco Catalyst C9300L-24T-4X-M network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £5,701.19 £4,750.99 -
Cisco Catalyst IE-3200-8T2S-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £2,677.24 £2,231.03 -
Cisco Catalyst C1300-24XT network switch Managed L2/L3 GreyOnly £2,702.03 £2,251.69 -
Cisco Catalyst C9200CX-8UXG-2X-E network switch Managed L2/L3 Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £2,852.93 £2,377.44 -
NewCisco Catalyst C1300-16XTS network switch Managed L2/L3 GreyOnly £2,080.28 £1,733.57 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £5,807.63 £4,839.69 -
Cisco Catalyst IE-3300-8T2S-E network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £2,907.85 £2,423.21 -
Cisco Catalyst C1300-24XS network switch Managed L2/L3 GreyOnly £2,011.15 £1,675.96 -
Cisco Catalyst IE3300 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £3,182.44 £2,652.03 -
Cisco Catalyst C9200 Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,232.58 £3,527.15 -
Hot ProductCisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £4,874.08 £4,061.73 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 10G Ethernet (100/1000/10000) GreyOnly £4,403.16 £3,669.30 -
Cisco Catalyst C9300-24T-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,674.01 £3,895.01 -
Cisco C9300L-24P-4G-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,673.90 £3,894.92 -
PopularCisco C9300L-24T-4G-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,160.28 £3,466.90 -
BestsellerCisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £6,105.54 £5,087.95 -
Cisco Meraki MS210-48FP Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U GreyOnly £5,904.78 £4,920.65 -
Cisco Meraki MS225-24P L2 Stck Cld-Mngd 24x GigE 370W PoE SwitchOnly £4,299.86 £3,583.22
You may also be interested in
| Product |
Cisco Meraki MS225-24P L2 Stck Cld-Mng...
Only
£4,299.86
£3,583.22
|
Cisco Catalyst C9300-24T-A network swi...
Only
£3,833.22
£3,194.35
|
Cisco Catalyst C9300-24P-A network swi...
Only
£3,379.04
£2,815.87
|
Cisco Catalyst C9300-24T-E network swi...
Only
£4,674.01
£3,895.01
|
Cisco Catalyst C9300-24P-E network swi...
Only
£2,968.24
£2,473.53
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS225-24P-HW
|
C9300-24T-A
|
C9300-24P-A
|
C9300-24T-E
|
C9300-24P-E
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Stackable |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
22 to 24
|
22 to 24
|
22 to 24
|
22 to 24
|
22 to 24
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|








