Only
£6,721.84
£5,601.53
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
48 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
L2, 40 - 10/100/1000 Mbps, RJ45, 802.3bt, PoE up to 30W per port, 4x 10 Gbe SFP+, DHCP Snooping, 802.1X Authentication, IPv4/6 ACL, SNMP/Syslog, 100 - 240 V, 12-6A, 50 - 60 Hz, 4.4 x 44 x 34cm, 5.71 kg
- Managed via Cisco Meraki Dashboard
- Remote Packet Capture Tools via Meraki Dashboard
- Automatic Firmware upgrades
- SNMP/Syslog Integration
- IPv4/6 ACL support
- 802.1Q VLAN tagging
- DHCP Snooping
- 802.1X Authentication
- 10/100/1000 Mbps RJ45
- 100M/1G/2.5G mGbE RJ45
- 4x 10 Gbe SFP+ models available
- 802.3bt PoE up to 30W per port
| SKU | MS130-48X-HW |
|---|---|
| EAN | 0810087200107 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
Powerful full-size switch with optional PoE+ and mGig
High-performance switch optimized for medium to large campuses with Wi-Fi and IoT deployments.
Cisco Meraki MS130 switches provide Layer 2 access switching, ideal for branch and campus deployments. The MS130 series features a variety of options designed to meet the diverse needs of branch and campus deployments.
With 10 different models, capable of providing up to 740W of power over a variety of port densities, including SFP+ capable uplinks, the MS130 line is fully ready to support future wireless infrastructure deployments across a variety of different environments.
High-performance switch optimized for medium to large campuses with Wi-Fi and IoT deployments.
Cisco Meraki MS130 switches provide Layer 2 access switching, ideal for branch and campus deployments. The MS130 series features a variety of options designed to meet the diverse needs of branch and campus deployments.
With 10 different models, capable of providing up to 740W of power over a variety of port densities, including SFP+ capable uplinks, the MS130 line is fully ready to support future wireless infrastructure deployments across a variety of different environments.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Cloud-managed | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 40 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3bt |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 200 Gbit/s |
| Security | |
| Authentication | MAC-based authentication |
| Security algorithms | SNMP |
| IGMP snooping | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Multicast features | Multicast traffic suppression |
| Protocols | |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 309196 h |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 808 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 12 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.71 kg |
| IPv4 & IPv6 features | |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Mean time between failures (MTBF) | 309196 h |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HPE Aruba Networking CX 6300M 48-port 1GbE and 4-port SFP56 SwitchOnly £8,690.88 £7,242.40 -
Cisco C9200L-24PXG-4X-E network switch Managed L3 Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £6,236.50 £5,197.08 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £6,730.85 £5,609.04 -
Cisco C9300LM-24U-4Y-E network switch L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000)Only £7,204.20 £6,003.50 -
Cisco Catalyst 9300L Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £9,131.22 £7,609.35 -
Cisco Catalyst IE3300 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) BlackOnly £7,614.70 £6,345.58 -
Cisco Catalyst IE3300 Managed L2 10G Ethernet (100/1000/10000) BlackOnly £6,743.32 £5,619.43 -
NewHPE Aruba Networking CX 6200M 48G Class4 PoE 4SFP+ SwitchOnly £4,684.64 £3,903.87 -
Cisco Catalyst IE3400 Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) BlackOnly £7,359.90 £6,133.25 -
Cisco Catalyst C9300-48T-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,827.89 £4,023.24 -
Cisco C9300L-48T-4X-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £7,693.37 £6,411.14 -
Cisco Catalyst C9200 Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £6,483.28 £5,402.73 -
Cisco Catalyst 9300 48-port data Ntw Ess Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £5,102.70 £4,252.25 -
Cisco C9300L-24P-4G-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,673.90 £3,894.92 -
Cisco C9300L-24P-4X-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £6,214.81 £5,179.01 -
PopularCisco C9300L-48T-4X-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £7,693.37 £6,411.14 -
Cisco Catalyst IE3400 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £5,275.91 £4,396.59
You may also be interested in
| Product |
Cisco Meraki MS130-48 Managed L2 Gigab...
Only
£6,721.84
£5,601.53
|
Bestseller
Cisco Catalyst C9300-48P-E network swi...
Only
£8,381.33
£6,984.44
|
Hot Product
Cisco Catalyst C9300-48P-A network swi...
Only
£8,381.33
£6,984.44
|
Popular
Cisco Catalyst C9300-48T-A network swi...
Only
£4,827.89
£4,023.24
|
Recommended
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabi...
Only
£6,730.85
£5,609.04
|
New
Cisco Catalyst C9200 Managed L3 Gigabi...
Only
£6,483.28
£5,402.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS130-48X-HW
|
C9300-48P-E
|
C9300-48P-A
|
C9300-48T-A
|
C9200L-48P-4X-A
|
C9200-48P-A
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Stackable |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
36 to 40
|
46 to 48
|
46 to 48
|
46 to 48
|
46 to 48
|
46 to 48
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|






