| SKU | C1300-16XTS |
|---|---|
| EAN | 0889728521482 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Catalyst |
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Network | |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| QinQ implementation | Selective QinQ |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| IGMP proxy | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 990 |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 320 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Security | |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 1024 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| DoS attack prevention | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 268 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.68 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 355.9 mm |
| Package depth | 402.3 mm |
| Package height | 103.7 mm |
| Package weight | 3.56 kg |
| IPv4 & IPv6 features | |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |