Only
£2,261.26
£1,884.38
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
13 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
L2, 8 - 10/100/1000 Mbps, RJ45, 802.3bt, PoE up to 30W per port, 2x 10 Gbe SFP+, DHCP Snooping, 802.1X Authentication, IPv4/6 ACL, SNMP/Syslog, 54 VDC, 5.56A, 4.4 x 23 x 23 cm, 1.06 kg
- Managed via Cisco Meraki Dashboard
- Remote Packet Capture Tools via Meraki Dashboard
- Automatic Firmware upgrades
- SNMP/Syslog Integration
- IPv4/6 ACL support
- 802.1Q VLAN tagging
- DHCP Snooping
- 802.1X Authentication
- 10/100/1000 Mbps RJ45
- 100M/1G/2.5G mGbE RJ45
- 4x 10 Gbe SFP+ models available
- 802.3bt PoE up to 30W per port
| SKU | MS130-12X-HW |
|---|---|
| EAN | 0810087200046 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
Powerful full-size switch with optional PoE+ and mGig
High-performance switch optimized for medium to large campuses with Wi-Fi and IoT deployments.
Cisco Meraki MS130 switches provide Layer 2 access switching, ideal for branch and campus deployments. The MS130 series features a variety of options designed to meet the diverse needs of branch and campus deployments.
With 10 different models, capable of providing up to 740W of power over a variety of port densities, including SFP+ capable uplinks, the MS130 line is fully ready to support future wireless infrastructure deployments across a variety of different environments.
High-performance switch optimized for medium to large campuses with Wi-Fi and IoT deployments.
Cisco Meraki MS130 switches provide Layer 2 access switching, ideal for branch and campus deployments. The MS130 series features a variety of options designed to meet the diverse needs of branch and campus deployments.
With 10 different models, capable of providing up to 740W of power over a variety of port densities, including SFP+ capable uplinks, the MS130 line is fully ready to support future wireless infrastructure deployments across a variety of different environments.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Cloud-managed | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3bt |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 76 Gbit/s |
| Security | |
| Authentication | MAC-based authentication |
| Security algorithms | SNMP |
| IGMP snooping | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Multicast features | Multicast traffic suppression |
| Protocols | |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 260 W |
| Power supply included | Yes |
| Input current | 5.56 A |
| DC input voltage | 54 V |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 240 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Weight & dimensions | |
| Width | 230 mm |
| Depth | 230 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 1.06 kg |
| IPv4 & IPv6 features | |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Catalyst IE3300 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £1,717.68 £1,431.40 -
Cisco Catalyst C1300-16XTS network switch Managed L2/L3 GreyOnly £2,080.28 £1,733.57 -
Cisco Catalyst C9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £2,491.38 £2,076.15 -
Cisco Catalyst C9200CX-8UXG-2X-E network switch Managed L2/L3 Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £2,852.93 £2,377.44 -
Cisco Catalyst IE-3200-8T2S-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £2,677.24 £2,231.03 -
Cisco Catalyst C9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £2,133.26 £1,777.72 -
HPE Aruba Networking CX 6200F 24G Class-4 PoE 4SFP 370W SwitchOnly £1,744.80 £1,454.00 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £5,807.63 £4,839.69 -
NewCisco Catalyst C1300-24XT network switch Managed L2/L3 GreyOnly £2,702.03 £2,251.69 -
Cisco Catalyst C9200 Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,232.58 £3,527.15 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £3,045.32 £2,537.77 -
Cisco Catalyst C9200 Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £1,777.39 £1,481.16 -
Cisco Catalyst IE-3300-8T2S-E network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £2,907.85 £2,423.21 -
Cisco Catalyst C1300-24XS network switch Managed L2/L3 GreyOnly £2,011.15 £1,675.96 -
Cisco Catalyst C9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £2,491.38 £2,076.15 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £1,945.66 £1,621.38 -
Cisco C9300L-24P-4G-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,673.90 £3,894.92 -
PopularCisco C9300L-24T-4G-E network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £4,160.28 £3,466.90 -
BestsellerCisco Catalyst 9200L Managed L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £1,662.58 £1,385.48 -
Cisco Meraki MS225-24P L2 Stck Cld-Mngd 24x GigE 370W PoE SwitchOnly £4,299.86 £3,583.22
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cisco Meraki MS130-12X Managed L2 Giga...
Only
£2,261.26
£1,884.38
|
Popular
Cisco Meraki MS225-24P L2 Stck Cld-Mng...
Only
£4,299.86
£3,583.22
|
New
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabi...
Only
£1,945.66
£1,621.38
|
Cisco Catalyst C9200L Managed L3 Gigab...
Only
£2,133.26
£1,777.72
|
Hot Product
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabi...
Only
£3,045.32
£2,537.77
|
Bestseller
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 10G Et...
Only
£1,662.58
£1,385.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS130-12X-HW
|
MS225-24P-HW
|
C9200L-24T-4X-E
|
C9200L-24P-4G-A
|
C9200L-48T-4G-E
|
C9200L-24P-4X-E
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
| Stackable |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
7 to 8
|
22 to 24
|
22 to 24
|
22 to 24
|
46 to 48
|
22 to 24
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
10G Ethernet (100/1000/10000)
|










