Only
£163.90
£136.58
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
42 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Dipole, 2.4/5GHz, 3.8/5.5dBi, RP-TNC
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
|---|---|
| SKU | MA-ANT-3-A6 |
| EAN | 0810979014461 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
The Dipole antenna is ideal for low ceiling installations where wall penetration or extended reach are important. Some example uses are low-density deployments like schools and hotels to provide basic low-performance connectivity. These types of best effort deployments usually have APs installed in the hallway to cover adjacent rooms.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Vertical beam width | 40° |
| Features | |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Vertical beam width | 40° |
| Product colour | White |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Vertical beam width | 40° |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 21.59 g |
| Height | 77.7 mm |
| Diameter | 1.45 cm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco 8 dBi Direct Mount Omnidirectional Antenna for 5 GHz network antennaOnly £238.69 £198.91 -
Cisco ANT-4G-OMNI-OUT-N= network antenna Omni-directional antenna N-type 3.5 dBiOnly £164.72 £137.27 -
Cisco Meraki MA-ANT-3-B6 network antenna Omni-directional antenna RP-TNC 5.7 dBiOnly £163.93 £136.61 -
Cisco Meraki CW-ANT-O1-NS-00 network antenna Omni-directional antenna N-type 8 dBiOnly £174.26 £145.22 -
Cisco Meraki MA-ANT-20 network antenna Omni-directional antenna N-type 7 dBiOnly £163.92 £136.60
You may also be interested in
| Product |
New
Cisco Meraki MA-ANT-3-A6 network anten...
Only
£163.90
£136.58
|
Cisco 8 dBi Direct Mount Omnidirection...
Only
£238.69
£198.91
|
Bestseller
Cisco Meraki MA-ANT-20 network antenna...
Only
£163.92
£136.60
|
Recommended
Cisco Meraki MA-ANT-3-B6 network anten...
Only
£163.93
£136.61
|
Popular
Cisco ANT-4G-OMNI-OUT-N= network anten...
Only
£164.72
£137.27
|
Hot Product
Cisco Meraki CW-ANT-O1-NS-00 network a...
Only
£174.26
£145.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MA-ANT-3-A6
|
AIR-ANT5180V-N=
|
MA-ANT-20
|
MA-ANT-3-B6
|
ANT-4G-OMNI-OUT-N=
|
CW-ANT-O1-NS-00
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
