Only
£237.60
£198.00
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
4 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
8 dBi Direct Mount Omnidirectional Antenna for 5 GHz
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
|---|---|
| SKU | AIR-ANT5180V-N= |
| EAN | 0882658163432 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Omnidirectional antenna for Cisco Aironet 1520 series mesh access points. Suitable for all deployments, including cable strand mount applications.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Vertical beam width | 16° |
| Features | |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Vertical beam width | 16° |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Vertical beam width | 16° |
| Frequency range | 4.9-5.85 GHz |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 180 g |
| Width | 25.4 mm |
| Depth | 25.4 mm |
| Height | 279.4 mm |
| Other features | |
| Frequency range | 4.9-5.85 GHz |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HPE Aruba Networking ANT-2X2-2005 network antenna N-type 5 dBiOnly £254.18 £211.82 -
RecommendedCisco Meraki MA-ANT-25 network antenna Sector antenna N-type 8 dBiOnly £278.34 £231.95 -
PopularCisco Meraki MA-ANT-27 network antenna Sector antenna N-type 12 dBiOnly £278.35 £231.96 -
HPE Aruba Networking AP-ANT-38 network antenna Sector antenna RP-SMA 7.5 dBiOnly £257.77 £214.81 -
Hot ProductCisco AIR-ANT2547VG-NS network antenna Omni-directional antenna N-type 7 dBiOnly £347.32 £289.43
You may also be interested in
| Product |
Cisco 8 dBi Direct Mount Omnidirection...
Only
£237.60
£198.00
|
Popular
Cisco Meraki MA-ANT-25 network antenna...
Only
£278.34
£231.95
|
New
Cisco Meraki MA-ANT-27 network antenna...
Only
£278.35
£231.96
|
Bestseller
HPE Aruba Networking AP-ANT-38 network...
Only
£257.77
£214.81
|
Recommended
HPE Aruba Networking ANT-2X2-2005 netw...
Only
£254.18
£211.82
|
Hot Product
Cisco AIR-ANT2547VG-NS network antenna...
Only
£347.32
£289.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AIR-ANT5180V-N=
|
MA-ANT-25
|
MA-ANT-27
|
JW016A
|
JW023A
|
AIR-ANT2547VG-NS=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|


