Only
£163.92
£136.60
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
107 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
4/7 dBi Dual-Band Omni Antenna Set, Omni, N-type, 2 Pack
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
|---|---|
| SKU | MA-ANT-20 |
| EAN | 0882658799570 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
The Meraki MA-ANT-20 antenna is a multi-band, omni-directional antenna designed for use with Meraki APs that have N-type connectors. It is a versatile antenna and is suitable for a broad range of applications. The MA-ANT-20 is sold in sets of 2.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.5 / 5.15 - 5.88 GHz |
| Vertical beam width | 45° |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna gain (5 GHz) | 7 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Features | |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Polarization | Vertical polarization |
| Product colour | White |
| Antenna connector type | N-type |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.5 / 5.15 - 5.88 GHz |
| Vertical beam width | 45° |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna gain (5 GHz) | 7 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 79 g |
| Width | 25 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 180 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.5 / 5.15 - 5.88 GHz |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Vertical beam width | 45° |
| Polarization | Vertical polarization |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna gain (5 GHz) | 7 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco 8 dBi Direct Mount Omnidirectional Antenna for 5 GHz network antennaOnly £238.69 £198.91 -
Cisco ANT-4G-OMNI-OUT-N= network antenna Omni-directional antenna N-type 3.5 dBiOnly £164.72 £137.27 -
Cisco Meraki MA-ANT-3-A6 network antenna Omni-directional antenna RP-TNC 5.5 dBiOnly £163.90 £136.58 -
Cisco Meraki MA-ANT-3-B6 network antenna Omni-directional antenna RP-TNC 5.7 dBiOnly £163.93 £136.61 -
Cisco Meraki CW-ANT-O1-NS-00 network antenna Omni-directional antenna N-type 8 dBiOnly £174.26 £145.22
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cisco Meraki MA-ANT-20 network antenna...
Only
£163.92
£136.60
|
Cisco 8 dBi Direct Mount Omnidirection...
Only
£238.69
£198.91
|
New
Cisco Meraki MA-ANT-3-A6 network anten...
Only
£163.90
£136.58
|
Recommended
Cisco Meraki MA-ANT-3-B6 network anten...
Only
£163.93
£136.61
|
Popular
Cisco ANT-4G-OMNI-OUT-N= network anten...
Only
£164.72
£137.27
|
Hot Product
Cisco Meraki CW-ANT-O1-NS-00 network a...
Only
£174.26
£145.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MA-ANT-20
|
AIR-ANT5180V-N=
|
MA-ANT-3-A6
|
MA-ANT-3-B6
|
ANT-4G-OMNI-OUT-N=
|
CW-ANT-O1-NS-00
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
