Only
£286.88
£239.07
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
2.4-2.5/5.15-5.875GHz, 9/12dBi, 2x 30cm N-Type
| Antenna gain level (max) | 12 dBi |
|---|---|
| SKU | MA-ANT-27 |
| EAN | 0810979012245 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
The Cisco Meraki ANT-27 sector antenna is a 9 / 12 dBi, MIMO, dual–band 2.4 and 5 GHz antenna ideal for providing client coverage over focused areas or creating backhaul links. It is designed for use with Meraki APs that have N-type connectors.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 12 dBi |
| Frequency band | 2.400 – 2.500, 5.150 – 5.875 |
| Vertical beam width | 18° |
| Horizontal beam width | 65° |
| Gain | 9 / 12 dBi |
| Antenna gain (5 GHz) | 12 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 9 dBi |
| Features | |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Antenna gain level (max) | 12 dBi |
| Frequency band | 2.400 – 2.500, 5.150 – 5.875 |
| Antenna type | Sector antenna |
| Vertical beam width | 18° |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Mounting | Wall/Pole |
| Horizontal beam width | 65° |
| Gain | 9 / 12 dBi |
| Product colour | White |
| Antenna gain (5 GHz) | 12 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 9 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 12 dBi |
| Frequency band | 2.400 – 2.500, 5.150 – 5.875 |
| Antenna type | Sector antenna |
| Vertical beam width | 18° |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Mounting | Wall/Pole |
| Horizontal beam width | 65° |
| Gain | 9 / 12 dBi |
| Antenna gain (5 GHz) | 12 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 9 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 630 g |
| Width | 140 mm |
| Depth | 48 mm |
| Height | 230 mm |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco AIR-ANT2568VG-NS= network antenna Omni-directional antenna N-type 8 dBiOnly £397.75 £331.46 -
HPE Aruba Networking ANT-2X2-2005 network antenna N-type 5 dBiOnly £254.18 £211.82 -
RecommendedCisco AIR-ANT2547VG-NS network antenna Omni-directional antenna N-type 7 dBiOnly £358.08 £298.40 -
BestsellerHPE Aruba Networking AP-ANT-38 network antenna Sector antenna RP-SMA 7.5 dBiOnly £257.77 £214.81 -
PopularCisco Meraki MA-ANT-25 network antenna Sector antenna N-type 8 dBiOnly £286.87 £239.06
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cisco Meraki MA-ANT-27 network antenna...
Only
£286.88
£239.07
|
Hot Product
Cisco Meraki MA-ANT-25 network antenna...
Only
£286.87
£239.06
|
Bestseller
HPE Aruba Networking AP-ANT-38 network...
Only
£257.77
£214.81
|
HPE Aruba Networking ANT-2X2-2005 netw...
Only
£254.18
£211.82
|
Recommended
Cisco AIR-ANT2568VG-NS= network antenn...
Only
£397.75
£331.46
|
New
Cisco AIR-ANT2547VG-NS network antenna...
Only
£358.08
£298.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MA-ANT-27
|
MA-ANT-25
|
JW016A
|
JW023A
|
AIR-ANT2568VG-NS=
|
AIR-ANT2547VG-NS=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|


