Only
£1,180.33
£983.61
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
9 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Tri-band (2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz), 4x4: 4 MU-MIMO, 4096 MB DRAM, 16 GB Flash, 22.6 x 22.6 x 4.9 cm, 1.47 kg, CFG
| SKU | CW9174E-CFG |
|---|---|
| EAN | 0889728652353 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Product overview
Cisco's Wi-Fi 7 access points power the next generation of wireless experiences, designed to revolutionize connectivity and digital experiences. Offering unprecedented speeds, enhanced security, and resilient connectivity, these products are ideal for high-density environments and critical applications. They seamlessly integrate into your existing network, whether on-premises, cloud-based, or hybrid, providing flexible deployment options to suit various organizational needs.
The Cisco® Wireless Wi-Fi 7 access points enable transformative user experiences. Enterprises can leverage the predictability and low latency of Wi-Fi 7 to support better video streaming, Augmented Reality (AR), and Virtual Reality (VR) applications. By connecting people and things within physical spaces, Cisco's wireless solutions with Wi-Fi 7 offer real-time insights and actions such as indoor navigation and personalized user experiences.
Create differentiated customer experiences, accelerate digital business transformation, and prepare networks for the future with Cisco's Wi-Fi 7 solutions. With faster data transfer rates, reduced network congestion, and simplified network management with AI-driven insights and automation, the Cisco Wireless 9174 Series Access Points provide the foundation for the future of wireless.
Cisco's Wi-Fi 7 access points power the next generation of wireless experiences, designed to revolutionize connectivity and digital experiences. Offering unprecedented speeds, enhanced security, and resilient connectivity, these products are ideal for high-density environments and critical applications. They seamlessly integrate into your existing network, whether on-premises, cloud-based, or hybrid, providing flexible deployment options to suit various organizational needs.
The Cisco® Wireless Wi-Fi 7 access points enable transformative user experiences. Enterprises can leverage the predictability and low latency of Wi-Fi 7 to support better video streaming, Augmented Reality (AR), and Virtual Reality (VR) applications. By connecting people and things within physical spaces, Cisco's wireless solutions with Wi-Fi 7 offer real-time insights and actions such as indoor navigation and personalized user experiences.
Create differentiated customer experiences, accelerate digital business transformation, and prepare networks for the future with Cisco's Wi-Fi 7 solutions. With faster data transfer rates, reduced network congestion, and simplified network management with AI-driven insights and automation, the Cisco Wireless 9174 Series Access Points provide the foundation for the future of wireless.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10200 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Receiver sensitivity | 2.4 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); 5 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); 6 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10200 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Network | |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11n |
| Memory | |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Receiver sensitivity | 2.4 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); 5 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); 6 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10200 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Security | |
| Security algorithms | EAP, WPA2, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 6 |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details | |
| Receiver sensitivity | 2.4 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); 5 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); 6 GHz: 23 dBm (200 mW), -4 dBm (0.39 mW); |
| Weight & dimensions | |
| Width | 226 mm |
| Depth | 226 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Height | 49 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco 9176 Series CW9176D1-CFG wireless access point 18000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Only £1,615.90 £1,346.58 -
Cisco Meraki MR76 White Power over Ethernet (PoE)Only £1,266.67 £1,055.56 -
NewHPE Aruba Networking AP-763 (RW) Flex Radio 2x2 Wi-Fi 7 Dynamic Omni-Directional Indoor APOnly £1,742.40 £1,452.00 -
Cisco Meraki CW9164I-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,283.24 £1,069.37 -
Cisco Meraki CW9164I 7490 Mbit/s WhiteOnly £1,166.29 £971.91 -
HPE Aruba Networking AP-567 (RW) 802.11ax Dual 2x2 Radio Integrated Directional Antennas Outdoor APOnly £1,226.86 £1,022.38 -
RecommendedCisco Meraki CW9166I 3400 Mbit/s WhiteOnly £1,291.12 £1,075.93 -
PopularCisco Meraki MR46E White Power over Ethernet (PoE)Only £999.29 £832.74 -
Cisco CW9163E-E wireless access point Grey Power over Ethernet (PoE)Only £1,339.18 £1,115.98
You may also be interested in
| Product |
Cisco CW9174e 10200 Mbit/s White Power...
Only
£1,180.33
£983.61
|
Bestseller
Cisco Catalyst 9120AXI-E Wireless Acce...
Only
£1,001.90
£834.92
|
Hot Product
Cisco Catalyst 9120AXE-E Wireless Acce...
Only
£1,056.05
£880.04
|
Recommended
Cisco Meraki MR76 White Power over Eth...
Only
£1,266.67
£1,055.56
|
Popular
Cisco Meraki MR46E White Power over Et...
Only
£999.29
£832.74
|
Cisco Meraki CW9164I-MR wireless acces...
Only
£1,283.24
£1,069.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CW9174E-CFG
|
C9120AXI-E
|
C9120AXE-E
|
MR76-HW
|
MR46E-HW
|
CW9164I-MR
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| 5 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|


