Only
£1,356.91
£1,130.76
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
23 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
1x 100M/1000M/2.5G Multigigabit Ethernet (RJ-45), 4x N-Type Wi-Fi antenna connectors, 245 x 245 x 63.5 mm w/Reg-E.
| SKU | CW9163E-E |
|---|---|
| EAN | 0889728514712 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
The Cisco Catalyst™ 9163E Wi-Fi 6E access point is designed with a weatherized and robust enclosure, helping ensure uninterrupted wireless access in even the most challenging outdoor environments. As part of the Cisco Catalyst 9160 Series, the 9163E offers the flexibility to choose between on-premises and cloud management with the ability to change at any time, giving you the freedom to network your way.
This next-generation access point is specifically designed to extend your Wi-Fi 6E network outdoors, catering to a wide range of use cases from campus environments and municipal Wi-Fi to stadiums, airport hangars, and everything in between. This access point is not only reliable and secure but also highly flexible and intelligent, adapting to your network requirements seamlessly.
This next-generation access point is specifically designed to extend your Wi-Fi 6E network outdoors, catering to a wide range of use cases from campus environments and municipal Wi-Fi to stadiums, airport hangars, and everything in between. This access point is not only reliable and secure but also highly flexible and intelligent, adapting to your network requirements seamlessly.
| Performance | |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000/2500Base-T |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-TLS, EAP-TTLS, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3-Personal |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000/2500Base-T |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Design | |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | Grey |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna connector type | N-type |
| Software | |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 245 mm |
| Depth | 245 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 63.5 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Meraki CW9166I-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,168.21 £973.51 -
Cisco 9178 Series CW9178I-CFG wireless access point 24000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Only £1,968.16 £1,640.13 -
Cisco Meraki CW9164I-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,082.60 £902.17 -
Cisco Meraki CW9166D1-E wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,501.90 £1,251.58 -
Cisco Meraki CW9164I 7490 Mbit/s WhiteOnly £1,182.06 £985.05 -
NewCisco Meraki CW9166D1-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,728.04 £1,440.03 -
HPE Aruba Networking AP-577 (RW) Dual Radio 2x2/4x4 802.11ax Integ Directional Ant Outdoor APOnly £1,984.00 £1,653.33 -
Cisco Meraki MR76 White Power over Ethernet (PoE)Only £1,283.45 £1,069.54 -
HPE Aruba Networking AP-655 (RW) Tri Radio 4x4 802.11ax Wi-Fi 6E Internal Antennas Campus APOnly £1,533.13 £1,277.61 -
HPE Aruba Networking AP-567 (RW) 802.11ax Dual 2x2 Radio Integrated Directional Antennas Outdoor APOnly £1,226.86 £1,022.38 -
RecommendedCisco Meraki CW9166I 3400 Mbit/s WhiteOnly £1,308.23 £1,090.19 -
PopularCisco Meraki MR56-HW wireless access point WhiteOnly £1,707.58 £1,422.98 -
BestsellerHPE Aruba Networking AP-735 (RW) Tri Radio 2x2 Wi-Fi 7 Internal Antennas Campus Access PointOnly £1,253.82 £1,044.85 -
Cisco C9130AXI-E wireless access point 5380 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Only £1,787.58 £1,489.65 -
Cisco MR57 White Power over Ethernet (PoE)Only £1,978.78 £1,648.98 -
Cisco C9124AXI-E wireless access point 5380 Mbit/s Power over Ethernet (PoE)Only £1,815.10 £1,512.58
You may also be interested in
| Product |
Cisco CW9163E-E wireless access point...
Only
£1,356.91
£1,130.76
|
Bestseller
Cisco C9130AXI-E wireless access point...
Only
£1,787.58
£1,489.65
|
Popular
Cisco Meraki MR56-HW wireless access p...
Only
£1,707.58
£1,422.98
|
Hot Product
Cisco Meraki MR76 White Power over Eth...
Only
£1,283.45
£1,069.54
|
New
Cisco C9124AXI-E wireless access point...
Only
£1,815.10
£1,512.58
|
Recommended
Cisco MR57 White Power over Ethernet (...
Only
£1,978.78
£1,648.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CW9163E-E
|
C9130AXI-E
|
MR56-HW
|
MR76-HW
|
C9124AXI-E
|
MR57-HW
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| 5 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
