Only
£1,247.78
£1,039.82
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
177 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
2.4/5 GHz, Wi-Fi 6, PoE, IP67, 1 x 10/100/1000 Ethernet RJ-45, 1.7 Gbps
| 5 GHz | Yes |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| SKU | MR76-HW |
| EAN | 0810979017349 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af |
| Modulation | 1024-QAM |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Modulation | 1024-QAM |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af |
| Modulation | 1024-QAM |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| MIMO | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-TLS, EAP-TTLS, WEP, WPA, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3 |
| Wireless Intrusion Detection System (WIDS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna connector type | N-type |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 153 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Height | 55 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Catalyst 9163E AP(W6E tri band 2x2 Outdoor) w Reg ROW.Only £1,229.53 £1,024.61 -
Cisco 9176 Series CW9176D1-CFG wireless access point 18000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Only £1,591.73 £1,326.44 -
Cisco CW9163E-E wireless access point Grey Power over Ethernet (PoE)Only £1,319.17 £1,099.31 -
NewHPE Aruba Networking AP-763 (RW) Flex Radio 2x2 Wi-Fi 7 Dynamic Omni-Directional Indoor APOnly £1,742.40 £1,452.00 -
Cisco CATALYST 9163E AP(W6E, TRI-BAND 2X2,OUTDOOR) W/MERAKI.Only £1,319.48 £1,099.57 -
Cisco C9130AXI-E wireless access point 5380 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Only £1,787.58 £1,489.65 -
PopularHPE Aruba Networking AP-535 (RW) Dual Radio 4x4 802.11ax Internal Antennas Unified Campus APOnly £1,460.10 £1,216.75 -
BestsellerHPE Aruba Networking AP-735 (RW) Tri Radio 2x2 Wi-Fi 7 Internal Antennas Campus Access PointOnly £1,253.82 £1,044.85 -
Cisco Meraki CW9166I-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,168.21 £973.51 -
Cisco Meraki CW9164I 7490 Mbit/s WhiteOnly £1,149.19 £957.66 -
Cisco Meraki CW9164I-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,082.60 £902.17 -
Cisco Meraki CW9166I 3400 Mbit/s WhiteOnly £1,304.84 £1,087.37 -
Cisco Meraki CW9166D1-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,679.90 £1,399.92 -
RecommendedCisco Meraki CW9166I 3400 Mbit/s WhiteOnly £1,271.84 £1,059.87 -
Cisco Meraki MR56-HW wireless access point WhiteOnly £1,707.58 £1,422.98
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cisco Meraki MR76 White Power over Eth...
Only
£1,247.78
£1,039.82
|
Bestseller
Cisco Catalyst 9120AXE-E Wireless Acce...
Only
£1,040.30
£866.92
|
Recommended
Cisco C9130AXI-E wireless access point...
Only
£1,787.58
£1,489.65
|
Popular
Cisco Meraki MR56-HW wireless access p...
Only
£1,707.58
£1,422.98
|
Cisco Meraki CW9164I-MR wireless acces...
Only
£1,082.60
£902.17
|
New
Cisco Meraki CW9166I-MR wireless acces...
Only
£1,168.21
£973.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MR76-HW
|
C9120AXE-E
|
C9130AXI-E
|
MR56-HW
|
CW9164I-MR
|
CW9166I-MR
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| 5 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|

