Only
£118.26
£98.55
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
122 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen 7000 Series, DDR5-SDRAM, 128 GB, Dual-channel
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series |
| SKU | 90MB1F00-M0EAY0 |
| EAN | 4711387164266 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI. Processor manufacturer: AMD, Processor socket: Socket AM5, Compatible processor series: AMD Ryzen 7000 Series. Supported memory types: DDR5-SDRAM, Maximum internal memory: 128 GB, Memory channels: Dual-channel. Supported storage drive interfaces: M.2, SATA III, Supported storage drive types: HDD & SSD, RAID levels: 0, 1, 10. Ethernet interface type: 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi standards: 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax). Component for: PC, Motherboard form factor: micro ATX, Motherboard chipset family: AMD
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| mSATA ports quantity | 0 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Number of SATA connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of SATA II connectors | 0 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD A620 |
| On-board graphics card | No |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD A620 |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Cooling type | Passive |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 4800,5000,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD A620 |
| Cooling type | Passive |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Packaging data | |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 67.5 mm |
| Package weight | 920 g |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 50 mm |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 67.5 mm |
| Package weight | 920 g |
| Weight | 800 g |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Height | 50 mm |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 67.5 mm |
| Package weight | 920 g |
| mSATA ports quantity | 0 |
| Weight | 800 g |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS PRIME B650M-A II-CSM AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £159.40 £132.83 -
ASUS PRIME B850M-A-CSM AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £146.03 £121.69 -
ASUS TUF GAMING B650M-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £169.67 £141.39 -
ASUS TUF Gaming B760-Plus WIFI Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £149.11 £124.26 -
ASUS PRIME B650M-R AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £100.76 £83.97 -
ASUS ROG STRIX B760-I GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 mini ITXOnly £175.85 £146.54 -
MSI B840 GAMING PLUS WIFI motherboard AMD B840 Socket AM5 ATXOnly £147.00 £122.50 -
ASUS PRIME B840M-K AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £118.26 £98.55 -
ASUS Pro A620AT-CSM AMD A620A Socket AM5 Thin Mini ITXOnly £96.67 £80.56 -
ASUS PRIME B850M-K AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £128.53 £107.11 -
ASUS Pro H610T D4-CSM Intel H610 LGA 1700 Thin Mini ITXOnly £131.12 £109.27 -
ASUS PRIME B860M-K Intel B860 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £138.82 £115.68 -
ASUS PRIME B760M-A D4-CSM Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £113.12 £94.27 -
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £77.11 £64.26 -
ASUS TUF GAMING A620-PRO WIFI AMD A620 Socket AM5 ATXOnly £138.82 £115.68 -
ASUS TUF GAMING B650-E WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £143.96 £119.97 -
ASUS TUF GAMING B650-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £153.22 £127.68 -
ASUS PRIME B760M-A WIFI II Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £120.30 £100.25 -
ASUS PRIME B650M-K AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £150.02 £125.02 -
ASUS PRO B760M-C-CSM Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £128.53 £107.11 -
ASUS PRIME B840M-A-CSM AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £133.68 £111.40 -
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £107.98 £89.98 -
ASUS B650E MAX GAMING WIFI W AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £171.72 £143.10 -
ASUS PRO H610M-C D4-CSM Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £97.69 £81.41 -
ASUS PRIME H610M-E D4-CSM Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £75.08 £62.57 -
ASUS PRIME H810M-A WIFI Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £102.84 £85.70 -
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £164.52 £137.10 -
MSI Pro B840-S EVO WIFI6E AMD B840 Socket AM5 ATXOnly £136.49 £113.74 -
ASUS PRIME A620M-E-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £97.69 £81.41 -
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Socket AM4 micro ATXOnly £117.07 £97.56 -
ASUS PRIME A620M-K AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £115.21 £96.01 -
RecommendedMSI B850 GAMING PLUS WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £173.23 £144.36 -
ASUS PRIME B760M-A WIFI Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £120.30 £100.25 -
ASUS PRIME A620M-A-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £97.69 £81.41 -
ASUS PRIME B850-PLUS-CSM AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £161.45 £134.54 -
ASUS PRIME B860M-A WIFI Intel B860 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £165.55 £137.96 -
ASUS TUF GAMING A620AM-PLUS WIFI AMD A620A Socket AM5 micro ATXOnly £122.36 £101.97 -
ASUS PRIME B760M-K Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £102.84 £85.70 -
ASUS TUF GAMING B650E-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £173.80 £144.83 -
ASUS PRO A620M-C-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £113.12 £94.27 -
MSI B760M GAMING PLUS WIFI motherboard Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £131.23 £109.36 -
MSI PRO B850M-P WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £152.24 £126.87 -
MSI PRO B840M-P WIFI6E motherboard AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £131.23 £109.36 -
MSI B850 GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £152.24 £126.87 -
ASUS PRIME B550M-A WIFI II AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £117.22 £97.68 -
ASUS PRIME B850M-A WIFI AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £135.74 £113.12 -
ASUS PRIME B850-PLUS WIFI AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £176.87 £147.39 -
ASUS PRIME B650M-A WIFI II AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £121.34 £101.12 -
ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £165.55 £137.96 -
MSI PRO B760M-P motherboard Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £99.76 £83.13 -
MSI B760 GAMING PLUS WIFI motherboard Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £147.00 £122.50 -
MSI B550 GAMING WIFI motherboard AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £126.00 £105.00 -
ASUS PRIME B650-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £134.71 £112.26 -
ASUS PRIME B550M-K AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £96.67 £80.56 -
ASUS PRIME B840M-A WIFI AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £123.40 £102.83 -
MSI B840M GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £136.49 £113.74 -
MSI MPG B550 Gaming Plus AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £115.51 £96.26 -
ASUS ROG STRIX B550-A GAMING AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £138.82 £115.68 -
BestsellerMSI B850M GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £141.74 £118.12 -
PopularMSI B550-A PRO motherboard AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £99.76 £83.13 -
Hot ProductMSI B550M PRO-VDH WIFI motherboard AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £105.01 £87.51
You may also be interested in
| Product |
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI AMD A6...
Only
£118.26
£98.55
|
Bestseller
MSI B550M PRO-VDH WIFI motherboard AMD...
Only
£105.01
£87.51
|
Hot Product
MSI B550-A PRO motherboard AMD B550 So...
Only
£99.76
£83.13
|
Recommended
MSI MPG B550 Gaming Plus AMD B550 Sock...
Only
£115.51
£96.26
|
Popular
ASUS PRIME B550M-K AMD B550 Socket AM4...
Only
£96.67
£80.56
|
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A5...
Only
£117.07
£97.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MB1F00-M0EAY0
|
B550M PRO-VDH WIFI
|
B550-A PRO
|
MPG B550 GAMING PLUS
|
90MB14V0-M0EAY0
|
90MB17F0-M0EAY0
|
| Manufacturer |
ASUS
|
MSI
|
MSI
|
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
| Motherboard form factor |
micro ATX
|
micro ATX
|
ATX
|
ATX
|
micro ATX
|
micro ATX
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
PC
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
| Number of memory slots |
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
| Processor manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
