Only
£109.42
£91.18
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
15 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
PRIME B840M-K AMD B840 micro-ATX (DDR5, M.2, Realtek 2.5Gb Ethernet, HDMI, Front USB 5Gbps Type-C, Aura Sync)
| SKU | 90MB1PK0-M0EAY0 |
|---|---|
| EAN | 4711636435048 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
B840M-K
ASUS Prime series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of AMD Ryzen™ 9000 series processors. The PRIME B840M-K motherboard provides users and PC DIY builders with a range of performance optimizations via intuitive software and firmware features. It’s designed to be Advanced AI PC-ready, offering the power and connectivity needed for demanding AI applications.
ASUS Prime series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of AMD Ryzen™ 9000 series processors. The PRIME B840M-K motherboard provides users and PC DIY builders with a range of performance optimizations via intuitive software and firmware features. It’s designed to be Advanced AI PC-ready, offering the power and connectivity needed for demanding AI applications.
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Front panel connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of RGB LED pin headers | 3 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B840 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B840 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B840 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Product colour | Black |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Packaging data | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Width | 244 mm |
| Depth | 221 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | SATA |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS PRIME B850M-K AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £125.47 £104.56 -
MSI PRO B850-S EVO WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £163.98 £136.65 -
ASUS PRIME B650M-R AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £98.38 £81.98 -
ASUS PRIME B850M-A-CSM AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £142.54 £118.78 -
MSI Pro B840-S EVO WIFI6E AMD B840 Socket AM5 ATXOnly £133.24 £111.03 -
ASUS PRO H610M-C D4-CSM Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £95.35 £79.46 -
ASUS PRIME B650M-A II-CSM AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £155.59 £129.66 -
ASUS PRIME H810M-A WIFI Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £100.37 £83.64 -
ASUS PRIME B760M-A WIFI II Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £117.44 £97.87 -
ASUS Pro A620AT-CSM AMD A620A Socket AM5 Thin Mini ITXOnly £94.36 £78.63 -
ASUS PRIME B760M-A D4-CSM Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £110.42 £92.02 -
MSI B840 GAMING PLUS WIFI motherboard AMD B840 Socket AM5 ATXOnly £112.74 £93.95 -
ASUS Prime B550M-A/CSM AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £110.42 £92.02 -
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £105.41 £87.84 -
MSI Pro A620AM-G EVO WIFI AMD A620A Socket AM5 micro ATXOnly £97.37 £81.14 -
ASUS Prime H610M-K Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £91.36 £76.13 -
ASUS PRIME B840M-A-CSM AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £130.50 £108.75 -
ASUS TUF GAMING A620-PRO WIFI AMD A620 Socket AM5 ATXOnly £135.52 £112.93 -
ASUS PRIME B860-PLUS-CSM Intel B860 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £131.50 £109.58 -
ASUS PRIME H810M-K Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £100.37 £83.64 -
ASUS PRIME A620M-A-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £95.35 £79.46 -
MSI PRO B840M-P WIFI6E motherboard AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £128.11 £106.76 -
ASUS PRIME A620M-E-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £95.35 £79.46 -
ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £161.60 £134.67 -
ASUS PRIME B850-PLUS-CSM AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £157.60 £131.33 -
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £149.57 £124.64 -
MSI PRO B850M-P WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £148.61 £123.84 -
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £115.42 £96.18 -
ASUS PRIME B850M-A WIFI AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £132.50 £110.42 -
ASUS PRIME B550M-A WIFI II AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £114.43 £95.36 -
ASUS PRIME B760M-K Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £100.37 £83.64 -
ASUS TUF GAMING A620AM-PLUS WIFI AMD A620A Socket AM5 micro ATXOnly £119.45 £99.54 -
ASUS PRIME H810M-A-CSM Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £90.34 £75.28 -
ASUS TUF GAMING B650-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £149.57 £124.64 -
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £160.61 £133.84 -
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Socket AM4 micro ATXOnly £75.29 £62.74 -
ASUS TUF Gaming B760-Plus WIFI Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £145.55 £121.29 -
MSI B850M GAMING PLUS WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £161.93 £134.94 -
ASUS TUF GAMING B650-E WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £140.53 £117.11 -
MSI B760M GAMING PLUS WIFI motherboard Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £128.11 £106.76 -
ASUS PRO A620M-C-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £110.42 £92.02 -
MSI B850 GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £148.61 £123.84 -
MSI B760 GAMING PLUS WIFI motherboard Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £128.11 £106.76 -
RecommendedMSI B850M GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £138.36 £115.30 -
MSI PRO B760-P WIFI DDR4 motherboard LGA 1700 ATXOnly £128.11 £106.76 -
MSI PRO H810M-B motherboard Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £92.24 £76.87 -
Hot ProductMSI PRO Z790-P WIFI motherboard Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £163.98 £136.65 -
ASUS PRIME B760M-A WIFI Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £117.44 £97.87 -
MSI B550 GAMING WIFI motherboard AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £122.99 £102.49 -
MSI B840M GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £133.24 £111.03 -
ASUS PRIME B760-PLUS Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £117.44 £97.87 -
ASUS PRIME B650-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £131.50 £109.58 -
MSI B550-A PRO motherboard AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £100.44 £83.70 -
PopularASUS PRIME B550-PLUS AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £119.45 £99.54 -
MSI MPG B550 Gaming Plus AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £112.74 £93.95 -
BestsellerMSI B550M PRO-VDH WIFI motherboard AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £102.48 £85.40
You may also be interested in
| Product |
ASUS PRIME B840M-K AMD B840 Socket AM5...
Only
£109.42
£91.18
|
Bestseller
MSI B550M PRO-VDH WIFI motherboard AMD...
Only
£102.48
£85.40
|
Recommended
MSI B550-A PRO motherboard AMD B550 So...
Only
£100.44
£83.70
|
Hot Product
MSI MPG B550 Gaming Plus AMD B550 Sock...
Only
£112.74
£93.95
|
Popular
ASUS PRIME B550-PLUS AMD B550 Socket A...
Only
£119.45
£99.54
|
ASUS Prime B550M-A/CSM AMD B550 Socket...
Only
£110.42
£92.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MB1PK0-M0EAY0
|
B550M PRO-VDH WIFI
|
B550-A PRO
|
MPG B550 GAMING PLUS
|
90MB14U0-M0EAY0
|
90MB14I0-M0EAYC
|
| Manufacturer |
ASUS
|
MSI
|
MSI
|
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
| Motherboard form factor |
micro ATX
|
micro ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
micro ATX
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
PC
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
| Number of memory slots |
2 to 3
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
| Processor manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
