Only
£157.60
£131.33
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
16 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
AMD B850, AM5, 4 x DIMM slots, max. 256GB DDR5, 256Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS, Realtek 2.5Gb Ethernet, ATX
| SKU | 90MB1LC0-M0EAYC |
|---|---|
| EAN | 4711387982037 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Prime B850-PLUS-CSM
ASUS Prime series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of AMD Ryzen™ 9000 series processors. The PRIME B850-PLUS-CSM motherboard provides users and PC DIY builders with a range of performance optimizations via intuitive software and firmware features. It’s designed to be Advanced AI PC-ready, offering the power and connectivity needed for demanding AI applications.
ASUS Prime series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of AMD Ryzen™ 9000 series processors. The PRIME B850-PLUS-CSM motherboard provides users and PC DIY builders with a range of performance optimizations via intuitive software and firmware features. It’s designed to be Advanced AI PC-ready, offering the power and connectivity needed for demanding AI applications.
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| Thunderbolt headers | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 1 |
| Number of water pump connectors | 1 |
| Number of RGB LED pin headers | 3 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Cooling type | Passive |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 7 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Line-in | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| Cooling type | Passive |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Product colour | Multicolour |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Packaging data | |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 1.24 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 48 mm |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 1.24 kg |
| Weight | 1.03 kg |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Height | 48 mm |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 1.24 kg |
| Weight | 1.03 kg |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS TUF GAMING B850-PRO WIFI7 W NEO AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £222.84 £185.70 -
MSI B860 GAMING PLUS WIFI motherboard Intel B860 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £179.36 £149.47 -
MSI PRO Z890-P WIFI motherboard Intel Z890 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £220.36 £183.63 -
MSI PRO B850-S EVO WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £163.98 £136.65 -
ASUS TUF GAMING A620-PRO WIFI AMD A620 Socket AM5 ATXOnly £135.52 £112.93 -
ASUS TUF GAMING B650M-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £165.62 £138.02 -
ASUS ROG STRIX B760-I GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 mini ITXOnly £220.44 £183.70 -
MSI PRO Z890-S WIFI motherboard Intel Z890 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £213.19 £177.66 -
ASUS B850M MAX GAMING WIFI AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £190.72 £158.93 -
MSI MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £199.86 £166.55 -
ASUS TUF GAMING B650E-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £169.64 £141.37 -
MSI Pro B840-S EVO WIFI6E AMD B840 Socket AM5 ATXOnly £133.24 £111.03 -
ASUS PRIME B850M-A-CSM AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £142.54 £118.78 -
ASUS PRO Q870I-C-CSM Intel Q870 LGA 1851 (Socket V1) mini ITXOnly £200.76 £167.30 -
MSI PRO X870E-P WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATXOnly £225.48 £187.90 -
ASUS B850 MAX GAMING WIFI AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £190.72 £158.93 -
ASUS PRIME B650M-A II-CSM AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £155.59 £129.66 -
ASUS PRIME B860-PLUS-CSM Intel B860 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £131.50 £109.58 -
ASUS ROG STRIX B760-G GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £192.73 £160.61 -
ASUS PRIME Z890-P Intel Z890 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £205.79 £171.49 -
MSI PRO X870E-S EVO WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATXOnly £220.36 £183.63 -
ASUS PRO Q870M-C-CSM Intel® Q870 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £181.68 £151.40 -
ASUS TUF GAMING B650-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £149.57 £124.64 -
ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £213.82 £178.18 -
MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI motherboard LGA 1700 ATXOnly £148.61 £123.84 -
ASUS B850 MAX GAMING WIFI W AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £190.72 £158.93 -
ASUS PRIME B840M-A-CSM AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £130.50 £108.75 -
MSI AM5 PRO B850M-A WIFI PZ M-ATX AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £184.49 £153.74 -
ASUS PRIME B850M-A WIFI AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £132.50 £110.42 -
ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £200.76 £167.30 -
MSI PRO B850M-P WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £148.61 £123.84 -
ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £161.60 £134.67 -
ASUS PRIME B650M-A WIFI II AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £206.17 £171.81 -
ASUS Pro H610T D4-CSM Intel H610 LGA 1700 Thin Mini ITXOnly £131.12 £109.27 -
ASUS ROG STRIX B760-A GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £203.77 £169.81 -
PopularASUS PRIME B650M-K AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £150.02 £125.02 -
MSI PRO B840M-P WIFI6E motherboard AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £128.11 £106.76 -
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £160.61 £133.84 -
ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI AMD B650 Socket AM5 mini ITXOnly £234.88 £195.73 -
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £123.47 £102.89 -
ASUS PRIME Z790-P WIFI Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £177.67 £148.06 -
MSI PRO B850-S WIFI6E motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £138.36 £115.30 -
ASUS PRIME B550M-A WIFI II AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £143.42 £119.52 -
ASUS PRIME B850-PLUS WIFI AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £172.64 £143.87 -
MSI B760M GAMING PLUS WIFI motherboard Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £128.11 £106.76 -
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £200.76 £167.30 -
RecommendedMSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £230.62 £192.18 -
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £215.66 £179.72 -
ASUS TUF Gaming B760-Plus WIFI Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £145.55 £121.29 -
ASUS PRIME X870-P AMD X870 Socket AM5 ATXOnly £225.85 £188.21 -
MSI B850 GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £148.61 £123.84 -
MSI B850 GAMING PLUS WIFI PZ motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £215.23 £179.36 -
MSI B850 GAMING PLUS WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £169.12 £140.93 -
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 W AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £200.76 £167.30 -
MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI motherboard Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £189.60 £158.00 -
MSI PRO B760-P WIFI DDR4 motherboard LGA 1700 ATXOnly £128.11 £106.76 -
MSI B760 GAMING PLUS WIFI motherboard Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £128.11 £106.76 -
MSI B840M GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £133.24 £111.03 -
ASUS TUF GAMING B650-E WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £140.53 £117.11 -
BestsellerMSI B850M GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £138.36 £115.30 -
MSI Z790 GAMING PLUS WIFI motherboard Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £174.24 £145.20 -
MSI X870E GAMING PLUS WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATXOnly £215.23 £179.36 -
MSI PRO Z790-P WIFI motherboard Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £163.98 £136.65 -
MSI MAG B850M MORTAR WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £199.86 £166.55 -
ASUS PRIME B650-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £131.50 £109.58 -
Hot ProductASUS Prime X870-P WIFI AMD X870 Socket AM5 ATXOnly £235.90 £196.58
You may also be interested in
| Product |
ASUS PRIME B850-PLUS-CSM AMD B850 Sock...
Only
£157.60
£131.33
|
Popular
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II A...
Only
£215.66
£179.72
|
Hot Product
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD...
Only
£123.47
£102.89
|
ASUS Pro H610T D4-CSM Intel H610 LGA 1...
Only
£131.12
£109.27
|
Recommended
ASUS PRIME B550M-A WIFI II AMD B550 So...
Only
£143.42
£119.52
|
Bestseller
MSI PRO Z790-P WIFI motherboard Intel...
Only
£163.98
£136.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MB1LC0-M0EAYC
|
90MB19V0-M0EAY0
|
90MB19Y0-M0EAY0
|
90MB1AM0-M0EAYC
|
90MB19X0-M0EAY0
|
PRO Z790-P WIFI
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
MSI
|
| Motherboard form factor |
ATX
|
ATX
|
micro ATX
|
Thin Mini iTX
|
micro ATX
|
ATX
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Number of memory slots |
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
2 to 3
|
4 to 6
|
4 to 6
|
| Processor manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
Intel
|
