Only
£85.32
£71.10
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
1585 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
ASUS PRIME H610M-A-CSM, Intel, LGA 1700, Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9,..., DDR5-SDRAM, 96 GB, DIMM
| Processor socket | LGA 1700 |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Celeron,Intel Core i3,Intel Core i5,Intel Core i7,Intel Core i9,Intel Pentium Gold |
| SKU | 90MB1G20-M0EAYC |
| EAN | 4711387293911 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
ASUS PRIME H610M-A-CSM. Processor manufacturer: Intel, Processor socket: LGA 1700, Compatible processor series: Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9,.... Supported memory types: DDR5-SDRAM, Maximum internal memory: 96 GB, Memory slots type: DIMM. Supported storage drive interfaces: M.2, SATA III, Supported storage drive types: HDD & SSD. Ethernet interface type: Fast Ethernet, Gigabit Ethernet. Component for: PC, Motherboard form factor: micro ATX, Motherboard chipset family: Intel
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9, Intel® Pentium® Gold |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 4800,5000,5200,5400,5600 MHz |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| Packaging data | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 1.07 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 39 mm |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 1.07 kg |
| Weight | 554 g |
| Width | 244 mm |
| Depth | 216 mm |
| Other features | |
| Height | 39 mm |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 51.5 mm |
| Package weight | 1.07 kg |
| Weight | 554 g |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
MSI Pro A620AM-G EVO WIFI AMD A620A Socket AM5 micro ATXOnly £97.37 £81.14 -
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Socket AM4 micro ATXOnly £75.29 £62.74 -
ASUS PRIME B760M-A D4-CSM Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £110.42 £92.02 -
ASUS PRIME H810M-A WIFI Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £100.37 £83.64 -
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £75.29 £62.74 -
MSI B840 GAMING PLUS WIFI motherboard AMD B840 Socket AM5 ATXOnly £112.74 £93.95 -
ASUS PRIME H810M-K Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £100.37 £83.64 -
ASUS PRIME H610M-E D4-CSM Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £73.28 £61.07 -
ASUS PRO H610M-C D4-CSM Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £95.35 £79.46 -
ASUS PRIME B650M-R AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £98.38 £81.98 -
ASUS TUF GAMING A620AM-PLUS WIFI AMD A620A Socket AM5 micro ATXOnly £119.45 £99.54 -
ASUS PRO H610T-CSM Intel H610 LGA 1700 Thin Mini ITXOnly £86.33 £71.94 -
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £105.41 £87.84 -
ASUS PRIME H810M-A-CSM Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £90.34 £75.28 -
ASUS PRIME B760M-A WIFI II Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £117.44 £97.87 -
ASUS Prime H610M-K Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £91.36 £76.13 -
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £115.42 £96.18 -
ASUS PRIME B850M-K AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £125.47 £104.56 -
ASUS PRIME B840M-K AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £109.42 £91.18 -
ASUS Prime B550M-A/CSM AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £110.42 £92.02 -
ASUS Pro A620AT-CSM AMD A620A Socket AM5 Thin Mini ITXOnly £94.36 £78.63 -
MSI PRO H610M-E motherboard Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £73.80 £61.50 -
MSI PRO A620AM-B EVO motherboard AMD A620A Socket AM5 ATXOnly £73.80 £61.50 -
ASUS PRIME A620M-A-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £95.35 £79.46 -
ASUS PRIME A620M-E-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £95.35 £79.46 -
ASUS PRIME B760M-K Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £100.37 £83.64 -
ASUS PRO A620M-C-CSM AMD A620 Socket AM5 micro ATXOnly £110.42 £92.02 -
RecommendedMSI PRO B760M-P DDR4 motherboard Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £87.12 £72.60 -
MSI PRO B840M-B motherboard AMD B840 Socket AM5 micro ATXOnly £87.12 £72.60 -
ASUS PRIME B760M-A WIFI Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £117.44 £97.87 -
MSI PRO H810M-B motherboard Intel H810 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £92.24 £76.87 -
MSI B550 GAMING WIFI motherboard AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £122.99 £102.49 -
PopularASUS PRIME B550-PLUS AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £119.45 £99.54 -
ASUS PRIME B760-PLUS Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £117.44 £97.87 -
Hot ProductASUS PRIME H610M-A WIFI Intel H610 LGA 1700 micro ATXOnly £85.32 £71.10 -
MSI B550-A PRO motherboard AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £100.44 £83.70 -
MSI MPG B550 Gaming Plus AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £112.74 £93.95 -
MSI B550M PRO-VDH motherboard AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £87.12 £72.60 -
BestsellerMSI B550M PRO-VDH WIFI motherboard AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £102.48 £85.40
You may also be interested in
| Product |
ASUS PRIME H610M-A-CSM Intel H610 LGA...
Only
£85.32
£71.10
|
Bestseller
MSI B550M PRO-VDH WIFI motherboard AMD...
Only
£102.48
£85.40
|
Recommended
MSI B550-A PRO motherboard AMD B550 So...
Only
£100.44
£83.70
|
Hot Product
MSI MPG B550 Gaming Plus AMD B550 Sock...
Only
£112.74
£93.95
|
Popular
ASUS PRIME B550-PLUS AMD B550 Socket A...
Only
£119.45
£99.54
|
ASUS Prime B550M-A/CSM AMD B550 Socket...
Only
£110.42
£92.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MB1G20-M0EAYC
|
B550M PRO-VDH WIFI
|
B550-A PRO
|
MPG B550 GAMING PLUS
|
90MB14U0-M0EAY0
|
90MB14I0-M0EAYC
|
| Manufacturer |
ASUS
|
MSI
|
MSI
|
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
| Motherboard form factor |
micro ATX
|
micro ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
micro ATX
|
| Processor socket |
LGA 1700
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
PC
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
| Number of memory slots |
2 to 3
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
| Processor manufacturer |
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
