Only
£2,703.79
£2,253.16
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Ryzen Threadripper PRO 9965WX, 24C/48T, 5.4 GHz Max, 128 MB L3, TDP 350W, sTR5, Box
| SKU | 100-100000724WOF |
|---|---|
| EAN | 0730143317528 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | Threadripper PRO |
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen Threadripper PRO 9000 WX-Series |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 9965WX |
| Processor threads | 48 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| Non-ECC | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 148 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Intel Xeon Gold 5515+ processor 3.2 GHz 22.5 MB TrayOnly £3,196.00 £2,663.33 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxOnly £3,054.42 £2,545.35 -
PopularAMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 TrayOnly £3,054.42 £2,545.35 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 TrayOnly £2,353.18 £1,960.98 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 TrayOnly £2,353.18 £1,960.98 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxOnly £3,855.83 £3,213.19
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX proc...
Only
£2,703.79
£2,253.16
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX proc...
Only
£3,054.42
£2,545.35
|
Popular
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX proc...
Only
£3,054.42
£2,545.35
|
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 7970X processor...
Only
£2,353.18
£1,960.98
|
Cisco Intel Xeon Gold 5515+ processor...
Only
£3,196.00
£2,663.33
|
Hot Product
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor...
Only
£2,353.18
£1,960.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100000724WOF
|
100-100000445WOF
|
100-000000445
|
100-000001351
|
UCSX-CPU-I5515+C=
|
100-000001594
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Cisco
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD Ryzen Threadripper
|
Intel Xeon Gold
|
AMD Ryzen Threadripper
|
| Processor socket |
Socket sTR5
|
Socket sWRX8
|
N/A
|
Socket sTR5
|
LGA 4677 (Socket E)
|
Socket sTR5
|
| Processor cores |
24
|
32
|
32
|
32
|
8
|
32
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Box
|
Box
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
