Only
£2,361.85
£1,968.21
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Ryzen Threadripper 9970X, 32C/64T, 5.4 GHz Max, 128 MB L3, 350W TDP, sTR5, Tray
| SKU | 100-000001594 |
|---|---|
| EAN | 5054444706450 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | Threadripper |
AMD Ryzen™ Threadripper™ 9970X
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 9970X |
| Processor threads | 64 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ Threadripper™ |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Quad-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 92 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 72F3 processor 3.7 GHz 256 MB L3Only £2,124.19 £1,770.16 -
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB L3Only £2,157.13 £1,797.61 -
Cisco Intel Xeon Gold 5515+ processor 3.2 GHz 22.5 MB TrayOnly £3,188.94 £2,657.45 -
Hot ProductAMD EPYC 9274F processor 4.05 GHz 256 MB L3Only £2,868.66 £2,390.55 -
PopularAMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB L3Only £2,119.80 £1,766.50 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxOnly £3,065.66 £2,554.72 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxOnly £2,720.26 £2,266.88 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxOnly £2,557.61 £2,131.34
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor...
Only
£2,361.85
£1,968.21
|
AMD EPYC 72F3 processor 3.7 GHz 256 MB...
Only
£2,124.19
£1,770.16
|
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB...
Only
£2,157.13
£1,797.61
|
Recommended
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX proc...
Only
£3,065.66
£2,554.72
|
Popular
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB...
Only
£2,119.80
£1,766.50
|
Hot Product
AMD EPYC 9274F processor 4.05 GHz 256...
Only
£2,868.66
£2,390.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001594
|
100-000000327
|
100-000000334
|
100-100000445WOF
|
100-000000480
|
100-000000794
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket sTR5
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket sWRX8
|
Socket SP5
|
Socket SP5
|
| Processor cores |
32
|
8
|
32
|
32
|
24
|
24
|
| On-board graphics card |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
N/A
|
N/A
|
Box
|
N/A
|
N/A
|
