Only
£3,054.42
£2,545.35
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
12 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Socket sWRX8, 32 cores, 64 threads, 3.6 GHz base clock, 4.5 GHz boost clock, 128 MB L3 cache, 280 W TDP
| Box | No |
|---|---|
| Processor cores | 32 |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor lithography | 7 nm |
| SKU | 100-000000445 |
| EAN | 8592978389086 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen Threadripper PRO 5000 WX-Series |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 5975WX |
| Processor threads | 64 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 32 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Intel Xeon Gold 5515+ processor 3.2 GHz 22.5 MB TrayOnly £3,196.00 £2,663.33 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxOnly £2,703.79 £2,253.16 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxOnly £3,855.83 £3,213.19 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxOnly £3,054.42 £2,545.35
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX proc...
Only
£3,054.42
£2,545.35
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX proc...
Only
£3,054.42
£2,545.35
|
Cisco Intel Xeon Gold 5515+ processor...
Only
£3,196.00
£2,663.33
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX proc...
Only
£2,703.79
£2,253.16
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX proc...
Only
£3,855.83
£3,213.19
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000445
|
100-100000445WOF
|
UCSX-CPU-I5515+C=
|
100-100000724WOF
|
100-100000723WOF
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Cisco
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
Intel Xeon Gold
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
| Processor socket |
N/A
|
Socket sWRX8
|
LGA 4677 (Socket E)
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
| Processor cores |
32
|
32
|
8
|
24
|
32
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Tray
|
Box
|
Box
|