Only
£252.77
£210.64
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
948 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Ryzen 5 PRO 8500G MPK 12 units
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processor lithography | 4 nm |
| SKU | 100-100001183MPK |
| EAN | 0730143316460 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 PRO |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Neural processor unit (NPU) | |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card outputs supported | DisplayPort, HDMI 2.1 |
| On-board graphics card maximum resolution (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixels |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 4 |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2800 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Hardware encode/decode codecs supported | H.264, H.265 (HEVC) |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 14 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| I/O configuration | |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| USB ports quantity | 5 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7203 processor 2.8 GHz 64 MB L3 TrayOnly £367.38 £306.15 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache TrayOnly £222.12 £185.10 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxOnly £261.25 £217.71 -
PopularIntel Core i7-12700K processor 25 MB Smart Cache BoxOnly £268.21 £223.51 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £309.38 £257.82 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxOnly £316.45 £263.71 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TrayOnly £316.45 £263.71 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £343.01 £285.84 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TrayOnly £316.45 £263.71 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 TrayOnly £338.71 £282.26 -
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 BoxOnly £279.92 £233.27 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxOnly £309.38 £257.82 -
RecommendedAMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxOnly £338.71 £282.26 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxOnly £342.76 £285.63 -
AMD Ryzen 5 PRO 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 TrayOnly £308.06 £256.72 -
AMD Ryzen 5 PRO 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 TrayOnly £308.06 £256.72 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxOnly £251.74 £209.78 -
AMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 TrayOnly £262.86 £219.05 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxOnly £211.31 £176.09 -
AMD Ryzen 5 PRO 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 TrayOnly £281.02 £234.18 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxOnly £215.34 £179.45 -
AMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32 MB L3 BoxOnly £315.85 £263.21 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxOnly £262.86 £219.05
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 5 PRO 8500G processor 3.5 GH...
Only
£252.77
£210.64
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Only
£342.76
£285.63
|
Popular
Intel Core i7-12700K processor 25 MB S...
Only
£268.21
£223.51
|
Recommended
Intel Core i7-12700F processor 25 MB S...
Only
£261.25
£217.71
|
Hot Product
AMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32...
Only
£315.85
£263.21
|
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32...
Only
£316.45
£263.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001183MPK
|
100-100000263BOX
|
BX8071512700K
|
BX8071512700F
|
100-100000593WOF
|
100-000000592
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5 PRO
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 7
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Processor cores |
6
|
8
|
12
|
12
|
6
|
8
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Tray
|