Only
£249.44
£207.87
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
100 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
AMD Ryzen 5 7500X3D Desktop Processor
| SKU | 100-000001904 |
|---|---|
| EAN | 5054444731957 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and magical AI experiences.
For incredible gaming, professional-grade productivity, and magical AI experiences.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Raphael AM5 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor model | 7500X3D |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| L1 cache | 0.384 MB |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Generation | Zen 4 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| L2 cache | 6144 KB |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Other features | |
| L1 cache | 0.384 MB |
| L2 cache | 6144 KB |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
RecommendedIntel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxOnly £351.40 £292.83 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxOnly £205.96 £171.63 -
PopularIntel Core i7-12700K processor 25 MB Smart Cache BoxOnly £268.21 £223.51 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TrayOnly £313.55 £261.29 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £306.55 £255.46 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £306.55 £255.46 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxOnly £313.55 £261.29 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TrayOnly £313.55 £261.29 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 TrayOnly £335.59 £279.66 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxOnly £306.55 £255.46 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxOnly £335.59 £279.66 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxOnly £339.61 £283.01 -
AMD Ryzen 5 PRO 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 TrayOnly £250.44 £208.70 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxOnly £209.36 £174.47 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxOnly £213.38 £177.82 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxOnly £249.44 £207.87 -
AMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 TrayOnly £260.46 £217.05 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxOnly £260.46 £217.05
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96...
Only
£249.44
£207.87
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Only
£339.61
£283.01
|
Popular
Intel Core i7-12700K processor 25 MB S...
Only
£268.21
£223.51
|
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32...
Only
£313.55
£261.29
|
Recommended
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB...
Only
£351.40
£292.83
|
Hot Product
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16...
Only
£213.38
£177.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001904
|
100-100000263BOX
|
BX8071512700K
|
100-000000592
|
BX8071514700KF
|
100-100001237BOX
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i7
|
AMD Ryzen 5
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
| Processor cores |
6
|
8
|
12
|
8
|
20
|
6
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Tray
|
Box
|
Box
|