Only
£306.55
£255.46
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
24 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Socket AM5, 8 cores, 16 threads, 4.2 GHz base clock, 5.1 GHz boost clock, 16 MB cache, 65 W
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| SKU | 100-100001236MPK |
| EAN | 5054444574400 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 8700G |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2900 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7203 processor 2.8 GHz 64 MB L3 TrayOnly £367.38 £306.15 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxOnly £351.40 £292.83 -
Intel Core i7-14700K processor 33 MB Smart Cache BoxOnly £453.47 £377.89 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxOnly £408.79 £340.66 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache BoxOnly £487.86 £406.55 -
Intel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache TrayOnly £399.04 £332.53 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 TrayOnly £408.72 £340.60 -
AMD Ryzen 5 PRO 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 TrayOnly £308.06 £256.72 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 TrayOnly £408.72 £340.60 -
AMD Ryzen 5 PRO 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 TrayOnly £308.06 £256.72 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxOnly £453.89 £378.24 -
AMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32 MB L3 BoxOnly £315.85 £263.21 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxOnly £313.55 £261.29 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TrayOnly £313.55 £261.29 -
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 BoxOnly £469.84 £391.53 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 TrayOnly £335.59 £279.66 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TrayOnly £313.55 £261.29 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £306.55 £255.46 -
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 BoxOnly £279.92 £233.27 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxOnly £306.55 £255.46 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxOnly £335.59 £279.66 -
RecommendedAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & L3 BoxOnly £449.80 £374.83 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 TrayOnly £449.80 £374.83 -
BestsellerAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 BoxOnly £422.75 £352.29 -
PopularAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxOnly £339.61 £283.01
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16...
Only
£306.55
£255.46
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Only
£339.61
£283.01
|
Popular
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
Only
£408.79
£340.66
|
Recommended
AMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32...
Only
£315.85
£263.21
|
Hot Product
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64...
Only
£453.89
£378.24
|
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32...
Only
£313.55
£261.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001236MPK
|
100-100000263BOX
|
BX8071512900K
|
100-100000593WOF
|
100-100000590BOX
|
100-000000592
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i9
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 9
|
AMD Ryzen 7
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Processor cores |
8
|
8
|
16
|
6
|
12
|
8
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Tray
|