Only
£129.23
£107.69
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
24 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
RYZEN 5 7400, 6C/12T, AM5, AMD Radeon Graphics
| SKU | 100-100001900MPK |
|---|---|
| EAN | 0730143318150 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
AMD Ryzen Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and magical AI experiences.
For incredible gaming, professional-grade productivity, and magical AI experiences.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 3.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 7400 |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache TrayOnly £161.87 £134.89 -
RecommendedIntel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxOnly £144.66 £120.55 -
Hot ProductIntel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxOnly £184.12 £153.43 -
AMD Ryzen 5 7400 processor 3.3 GHz 16 MB L3 BoxOnly £129.23 £107.69 -
AMD Ryzen 5 9500F processor 3.8 GHz 32 MB L3 TrayOnly £184.34 £153.62 -
PopularAMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxOnly £169.31 £141.09 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £160.90 £134.08 -
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxOnly £119.21 £99.34 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxOnly £190.10 £158.42 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £134.24 £111.87 -
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 TrayOnly £169.31 £141.09 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxOnly £159.29 £132.74 -
BestsellerAMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxOnly £119.21 £99.34
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 5 7400 processor 3.3 GHz 16...
Only
£129.23
£107.69
|
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
Only
£119.21
£99.34
|
Bestseller
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
Only
£119.21
£99.34
|
Popular
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32...
Only
£169.31
£141.09
|
Recommended
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32...
Only
£169.31
£141.09
|
Hot Product
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16...
Only
£190.10
£158.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001900MPK
|
100-100000644MPK
|
100-100000644BOX
|
100-100000597MPK
|
100-000000597
|
100-100000931BOX
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Processor cores |
6
|
N/A
|
6
|
6
|
6
|
6
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N
|
Y
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Tray
|
Box
|
