Only
£120.32
£100.27
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
40 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Socket AM4, 6 cores, 12 threads, 3.7 GHz base clock, 4.1 GHz boost clock, 8 MB L3 cache, 7 nm
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor lithography | 7 nm |
| SKU | 100-100000644MPK |
| EAN | 0730143314176 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 4000 Series |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor model | 4500 |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
RecommendedIntel Core i3-12100F processor 12 MB Smart Cache BoxOnly £99.84 £83.20 -
PopularIntel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart Cache BoxOnly £166.60 £138.83 -
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxOnly £110.87 £92.39 -
AMD Ryzen 5 7400 processor 3.3 GHz 16 MB L3 BoxOnly £130.43 £108.69 -
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxOnly £170.88 £142.40 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 TrayOnly £167.82 £139.85 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £160.90 £134.08 -
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 TrayOnly £170.88 £142.40 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxOnly £160.75 £133.96 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £135.48 £112.90 -
BestsellerAMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxOnly £160.75 £133.96 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxOnly £120.32 £100.27
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
Only
£120.32
£100.27
|
Hot Product
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Only
£166.60
£138.83
|
Popular
Intel Core i3-12100F processor 12 MB S...
Only
£99.84
£83.20
|
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 M...
Only
£110.87
£92.39
|
Bestseller
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
Only
£120.32
£100.27
|
Recommended
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32...
Only
£170.88
£142.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100000644MPK
|
BX8071512600KF
|
BX8071512100F
|
100-100000510BOX
|
100-100000644BOX
|
100-100000597MPK
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
AMD Ryzen 3
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM5
|
| Processor cores |
N/A
|
10
|
4
|
4
|
6
|
6
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Package type |
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|