Only
£169.91
£141.59
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
144 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Socket AM5, 6 cores, 12 threads, 3.7 GHz base clock, 5 GHz boost clock, 32 MB cache, 65 W, Tray
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| SKU | 100-000000597 |
| EAN | 5054444547480 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 7500F |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Hot ProductIntel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart Cache BoxOnly £176.56 £147.13 -
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 TrayOnly £191.03 £159.19 -
AMD Ryzen 5 PRO 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3Only £251.35 £209.46 -
AMD Ryzen 5 9500F processor 3.8 GHz 32 MB L3 TrayOnly £185.00 £154.17 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 TrayOnly £160.90 £134.08 -
PopularAMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 TrayOnly £166.90 £139.08 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxOnly £250.37 £208.64 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxOnly £159.86 £133.22 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxOnly £210.14 £175.12 -
RecommendedAMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxOnly £214.18 £178.48 -
BestsellerAMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxOnly £159.86 £133.22
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32...
Only
£169.91
£141.59
|
Hot Product
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Only
£176.56
£147.13
|
Recommended
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16...
Only
£214.18
£178.48
|
Popular
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16...
Only
£166.90
£139.08
|
AMD Ryzen 5 PRO 8500G processor 3.5 GH...
Only
£251.35
£209.46
|
Bestseller
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16...
Only
£159.86
£133.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000597
|
BX8071512600KF
|
100-100001237BOX
|
100-000000931
|
100-100001183MPK
|
100-100001591BOX
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5 PRO
|
AMD Ryzen 5
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Processor cores |
6
|
10
|
6
|
6
|
6
|
6
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Tray
|
N/A
|
Box
|
