UNISLDSHF19M
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
StarTech.com 2U Vented Sliding Server Rack Shelf w/ Cable Management Arm - 27.6 to 31.6in Adjustable Mounting Depth - 125lb - 19” Server Tray Shelf for Equipment Rack - 24in Deep (UNISLDSHF19M)
  • UNIVERSAL 19""FIT: Add a sliding shelf to any 4-post server rack or cabinet for easy peripheral and equipment access; This 19in rack mount tray has a locking feature, preventing the shelf from falling out
More Information
SKU UNISLDSHF19M
EAN 0065030855983
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
The adjustable mounting depth design allows the shelf to be installed easily into server cabinets with mounting depths from 27.7in (702.2mm) to 31.6in (802.2mm). The sliding rails also offer a locking mechanism to stop the shelf from sliding out too far, or sliding back into the rack before maintenance is complete.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeAdjustable shelf
Rack capacity2U
Maximum weight capacity56.7 kg
Product colourBlack, Silver
Compliance industry standardsEIA RS310-D
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Package width551 mm
Package height113 mm
Package depth740 mm
Package weight10.1 kg
Mounting depth (min)70.2 cm
Mounting depth (max)80.2 cm
Width483 mm
Weight8.2 kg
Height89 mm
Depth610 mm
Maximum weight capacity56.7 kg
Packaging data
Package width551 mm
Package height113 mm
Package depth740 mm
Package weight10.1 kg
Packaging content
Mounting kitYes
Quick installation guideYes
Technical details
TypeAdjustable shelf
Rack capacity2U
Compliance certificatesRoHS
Colour
Product colourBlack, Silver
Logistics data
Master (outer) case width551 mm
Master (outer) case length740 mm
Master (outer) case height113 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Write Your Own Review
You're reviewing:StarTech.com 2U Vented Sliding Server Rack Shelf w/ Cable Management Arm - 27.6 to 31.6in Adjustable Mounting Depth - 125lb - 19” Server Tray Shelf for Equipment Rack - 24in Deep
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2U Vented Sliding Server Rack Shelf w/ Cable Management Arm - 27.6 to 31.6in Adjustable Mounting Depth - 125lb - 19” Server Tray Shelf for Equipment Rack - 24in Deep StarTech.com 2U Vented Sliding Server...
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, for NetShelter SX 600mm Wide 42U, Set of 2, 107 x 889 x 45 mm APC NetShelter Cable Management, Verti...
Cisco RACK-KIT-T1= rack accessory Cisco RACK-KIT-T1= rack accessory
Eaton 9RK rack accessory
Hot Product
Eaton 9RK rack accessory
StarTech.com 2U Vented Sliding Server Rack Shelf w/ Cable Management Arm - 27.7 to 31.6in Adjustable Mounting Depth - 50lb - 19” Server Tray Shelf for Equipment Rack - 24in Deep StarTech.com 2U Vented Sliding Server...