Only
£837.05
£697.54
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
61 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
80.0cm (31.5") 4K Ultra HD 3840 x 2160, 16:9, 250cd/m², 1.07B, 0.05ms, 178°/178°, 150000:1
- 80.0cm (31.5") 4K Ultra HD 3840 x 2160
- 0.05ms, 16:9, 250cd/m2, 150000:1
- USB, HDMI, DisplayPort
Visualize your victory with the MPG 321URX QD-OLED gaming monitor. It boasts a 3840x2160 (UHD) next-gen QD-OLED panel, 240Hz refresh rate, and rapid 0.03ms(GtG) response time. VESA certification for ClearMR 13000 and DisplayHDR True Black 400 ensures exceptionally vivid images and mitigates motion blur. OLED Care 2.0 reduces OLED burn-in risks. For console gamers, the MPG 321URX QD-OLED provide HDMI 2.1 ports with 48Gbps bandwidth, 120Hz support, VRR, and ALLM.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 138% |
| Adobe RGB coverage | 97% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1814 x 0.1814 mm |
| Horizontal scan range | 104.88 - 565.44 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 69.9 cm |
| Viewable size, vertical | 39.5 cm |
| Supported graphics resolutions | 3860 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.05 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 150000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.03 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-A, USB Type-B |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 418 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 718 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 9.6 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -10 - 10° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 418 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 718 mm |
| Width (with stand) | 718 mm |
| Depth (with stand) | 242 mm |
| Height (with stand) | 483 mm |
| Weight (with stand) | 9.6 kg |
| Weight (without stand) | 6.7 kg |
| Package width | 995 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 995 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Height (without stand) | 418 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 718 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Lenovo ThinkVision P32UD-40 MonitorOnly £670.04 £558.37 -
Samsung 34" Odyssey OLED G8 G85SD Ultra UWQHD 175Hz Gaming MonitorOnly £796.07 £663.39 -
Lenovo ThinkVision P32pz-30 computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD BlackOnly £1,217.95 £1,014.96 -
NewSamsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming MonitorOnly £816.49 £680.41 -
Samsung 32" Smart Monitor M9 M90SF UHDOnly £1,224.72 £1,020.60 -
Samsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gaming MonitorOnly £714.42 £595.35 -
Samsung 49" Odyssey OLED G91SD DQHD, 144Hz Gaming MonitorOnly £1,020.61 £850.51 -
Samsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels Dual QHD LCD BlackOnly £918.55 £765.46 -
Philips P Line 32:9 SuperWide curved LCD display 499P9H/00Only £992.35 £826.96 -
Samsung 43" G70C UHD, Mini-LED, Smart 144Hz Odyssey Gaming MonitorOnly £714.42 £595.35 -
Philips 49B2U6900CH/00 computer monitor 124 cm (48.8") 5120 x 1440 pixels Dual QHD LCD BlackOnly £1,057.50 £881.25 -
HP Series 7 Pro 31.5 inch 4K Thunderbolt 4 Monitor - 732pkOnly £732.30 £610.25 -
HP Engage 16t FHD MonitorOnly £714.92 £595.77
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
MSI MPG 321CURX QD-OLED computer monit...
Only
£837.05
£697.54
|
Popular
Philips P Line 32:9 SuperWide curved L...
Only
£992.35
£826.96
|
Recommended
Viewsonic TD3207 computer monitor 81.3...
Only
£903.52
£752.93
|
Lenovo ThinkVision S28u-10 computer mo...
Only
£697.86
£581.55
|
Viewsonic VP3881A computer monitor 96....
Only
£933.14
£777.62
|
Hot Product
Philips 6000 series 45B1U6900C/00 comp...
Only
£839.63
£699.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPG 321CURX QD-OLED
|
499P9H/00
|
TD3207
|
61E6GAR2UK
|
VP3881A
|
45B1U6900C/00
|
| Manufacturer |
MSI
|
Philips
|
Viewsonic
|
Lenovo
|
Viewsonic
|
Philips
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Home
|
N/A
|
Business
|
Home
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
32:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
32:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
N/A
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
QD-OLED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|































