Only
£742.49
£618.74
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
19 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Predator X27X1 - 26.5", Ultra HD (3840x2160), QD-OLED, 240Hz, 0.03ms, HDR400 TrueBlack, FreeSync Premium Pro, Gaming Monitor
- Ultra HD (3840 x 2160) Quantum Dot OLED Display
- DCI-P3 99%, Delta E<2, VESA DisplayHDR TrueBlack 400
- AMD FreeSync Premium Pro, 240Hz Refresh, 0.03ms (G to G) Response
- 1,500,000:1 Contrast, ErgoStand
Enter the arena of champions. Unleash your potential with the Predator X27X1 QD-OLED. Quantum dot brilliance reveals every threat, lightning-fast precision fuels your ambition, and adaptive technology moulds to your command.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Backlight type | QD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 67.3 cm (26.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Surface hardness | 2H |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Colour depth | 10 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2x2 |
| Number of upstream ports | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Audio output | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Built-in KVM switch | Yes |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 351.7 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Width (without stand) | 610.7 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight (with stand) | 5.55 kg |
| Surface hardness | 2H |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Power | |
| Power consumption (max) | 200 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 34 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 53 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 351.7 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Width (without stand) | 610.7 mm |
| Width (with stand) | 610.7 mm |
| Depth (with stand) | 312.9 mm |
| Height (with stand) | 426 mm |
| Weight (with stand) | 5.55 kg |
| Weight (without stand) | 3.55 kg |
| Package width | 834 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 9.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 834 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 9.65 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, USB Type-C, Power |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, USB Type-C, Power |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Height (without stand) | 351.7 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Width (without stand) | 610.7 mm |
| Power consumption (max) | 200 W |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 2H |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung 34" Odyssey OLED G8 G85SD Ultra UWQHD 175Hz Gaming MonitorOnly £796.07 £663.39 -
MSI MPG 491CQPX QD-OLED computer monitor 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels Dual QHD BlackOnly £1,046.57 £872.14 -
Lenovo ThinkVision T32UD-40 MonitorOnly £603.05 £502.54 -
Lenovo ThinkVision P32UD-40 MonitorOnly £670.04 £558.37 -
Samsung 43" G70C UHD, Mini-LED, Smart 144Hz Odyssey Gaming MonitorOnly £714.42 £595.35 -
Samsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gaming MonitorOnly £714.42 £595.35 -
NewSamsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming MonitorOnly £816.49 £680.41 -
Samsung 37" Odyssey G7 G75F UHD 165Hz Curved Gaming MonitorOnly £663.40 £552.83 -
Philips P Line 32:9 SuperWide curved LCD display 499P9H/00Only £992.35 £826.96 -
Samsung 49" Odyssey OLED G91SD DQHD, 144Hz Gaming MonitorOnly £1,020.61 £850.51 -
HP Series 7 Pro 31.5 inch 4K Thunderbolt 4 Monitor - 732pkOnly £736.01 £613.34 -
HP Engage 16t FHD MonitorOnly £718.52 £598.77
You may also be interested in
| Product |
Acer X Predator X27X1 - 26.5", Ul...
Only
£742.49
£618.74
|
Hot Product
Philips P Line 32:9 SuperWide curved L...
Only
£992.35
£826.96
|
Popular
Philips P Line 329P1H/00 computer moni...
Only
£665.06
£554.22
|
Viewsonic TD3207 computer monitor 81.3...
Only
£903.52
£752.93
|
Bestseller
Philips 5000 series 34B1U5600CH/00 com...
Only
£621.44
£517.87
|
Recommended
Philips 5000 series 40B1U5600/00 compu...
Only
£610.54
£508.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.GXXEE.112
|
499P9H/00
|
329P1H/00
|
TD3207
|
34B1U5600CH/00
|
40B1U5600/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Philips
|
Philips
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Home
|
Home
|
N/A
|
Business
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
32:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display technology |
QD-OLED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|


























