Only
£458.32
£381.93
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
33 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
NVIDIA RTX A1000 8GB mini-DP*4 GDDR6
- 8 GB of GDDR6 memory
- Peak memory bandwidth up to 192GB/s
- Support 4 VESA® mini-DisplayPort connectors
- PCI Express Interface: PCIe 4.0 x 8
| Graphics processor | RTX A1000 |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| SKU | 4X61Q73041 |
| EAN | 0195892109693 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
NVIDIA RTX A1000 8GB mini-DP*4 GDDR6 Graphics Card is a single-slot, 6.6" PCl Express Gen4 graphics solution based on the state-of-the-art NVlDlA Ampere architecture. It is an actively cooled product capable of 50 W maximum graphics power using a PCle edge connector. This NVIDIA RTX A1000 GPU delivers hardware-accelerated ray tracing, revolutionary Al features, advanced shading and powerful simulation capabilities to creative professionals. With the industry's most expansive graphics memory footprint consisted of 8 GB of GDDR6 memory with ECC for data protection, NVIDIA RTX A1000 enables the most graphics-intensive applications run with the highest level of user experience, with sizable data sets.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 2304 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX A1000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory bandwidth (max) | 192 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 2304 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power consumption (max) | 66 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Height | 105.8 mm |
| Length | 164.2 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 243 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package weight | 275 g |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7Only £637.38 £531.15 -
ASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7Only £464.00 £386.67 -
ASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7Only £438.52 £365.43 -
ASUS Dual -RTX5060TI-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7Only £453.82 £378.18 -
ASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6Only £504.79 £420.66 -
ASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7Only £606.78 £505.65 -
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7Only £397.73 £331.44 -
ASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7Only £382.43 £318.69 -
ASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7Only £596.59 £497.16 -
ASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB GDDR6Only £489.49 £407.91 -
RecommendedASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £683.26 £569.38 -
ASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7Only £372.23 £310.19 -
ASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB GDDR6Only £484.40 £403.67 -
Hot ProductASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7Only £443.62 £369.68 -
BestsellerASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £652.66 £543.88 -
DELL NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6Only £466.62 £388.85 -
MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC NVIDIA 12 GB GDDR7Only £639.01 £532.51 -
MSI GeForce RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS NVIDIA 8 GB GDDR7Only £412.26 £343.55 -
NewAMD Pro W5700 Radeon Pro W5700 8 GB GDDR6Only £807.88 £673.23 -
PNY GeForce RTX 5070 OC NVIDIA 12 GB GDDR7Only £670.50 £558.75 -
Lenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7Only £439.85 £366.54 -
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6Only £687.47 £572.89 -
MSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB GDDR7Only £639.01 £532.51 -
PNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6Only £402.30 £335.25 -
PopularMatrox M9148 LP PCIe x16 1 GB GDDR2Only £568.67 £473.89
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA...
Only
£458.32
£381.93
|
Popular
Matrox M9148 LP PCIe x16 1 GB GDDR2
Only
£568.67
£473.89
|
New
AMD Pro W5700 Radeon Pro W5700 8 GB GD...
Only
£807.88
£673.23
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
Only
£687.47
£572.89
|
Bestseller
PNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6
Only
£402.30
£335.25
|
Recommended
DELL NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
Only
£466.62
£388.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X61Q73041
|
M9148-E1024LAF
|
100-506085
|
4X61P69962
|
VCNRTXA1000-SB
|
DELL-WN82J
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Matrox
|
AMD
|
Lenovo
|
PNY
|
DELL
|
| Graphics card memory type |
GDDR6
|
GDDR2
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
RTX A1000
|
M9148
|
Radeon Pro W5700
|
RTX 2000 Ada
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
| Cooling type |
active
|
passive
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
Matrox
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
8GB to 12GB
|
1GB to 2GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|



