Only
£687.47
£572.89
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
20 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
NVIDIA RTX 2000 Ada 16GB GDDR6 Graphics Card with 4x mini-DPs
- 16 GB of GDDR6 memory
- Peak memory bandwidth up to 224 GB/s
- Display Connectors: 4 VESA® mini-DisplayPort® connectors
- PCI Express Interface: PCIe 4.0 x 8
| Graphics processor | RTX 2000 Ada |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| SKU | 4X61P69962 |
| EAN | 0195892100201 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The NVIDIA RTX 2000 Ada Generation brings the power of NVIDIA RTXTM to more professionals with a powerful low-profile, dual-slot graphics processing unit (GPU) design. It delivers hardware-accelerated real-time ray tracing, Al-accelerated compute, and high-performance graphics to creative professionals in small form factor (SFF) workstations. With the adoption of NVIDIA RTX technology, professionals are empowered to design bigger, render faster, and work better with NVIDIA RTX 2000 Ada Generation.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX 2000 Ada |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory bandwidth (max) | 224 GB/s |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Certification | UL,FCC,BSMI,KC,VCCI,UKCA,CE,CB,RCM,Ukraine DOC,Morocco DOC |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 70 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 500 g |
| Height | 69 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Length | 155.9 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package weight | 850 g |
| Certificates | |
| Certification | UL,FCC,BSMI,KC,VCCI,UKCA,CE,CB,RCM,Ukraine DOC,Morocco DOC |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7Only £637.38 £531.15 -
MSI GAMING GeForce RTX 5070 Ti 16G TRIO OC NVIDIA 16 GB GDDR7Only £958.50 £798.75 -
ASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7Only £606.78 £505.65 -
ASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7Only £596.59 £497.16 -
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £744.46 £620.38 -
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB GDDR6Only £836.23 £696.86 -
ASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB GDDR6Only £800.54 £667.12 -
ASUS Prime -RTX5070-O12G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £693.47 £577.89 -
RecommendedASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £683.26 £569.38 -
ASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB GDDR6Only £713.86 £594.88 -
Hot ProductASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 GB GDDR6Only £708.76 £590.63 -
BestsellerASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £652.66 £543.88 -
AMD Radeon PRO W7700 16 GB GDDR6Only £948.04 £790.03 -
Nvidia RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6Only £644.24 £536.87 -
PNY GeForce RTX 5070 OC NVIDIA 12 GB GDDR7Only £670.50 £558.75 -
Lenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7Only £999.72 £833.10 -
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC WHITE NVIDIA 16 GB GDDR7Only £968.82 £807.35 -
PNY Quadro Sync II NVIDIAOnly £718.58 £598.82 -
PNY NVIDIA RTX 2000E Ada RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6Only £636.37 £530.31 -
MSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB GDDR7Only £639.01 £532.51 -
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC NVIDIA 16 GB GDDR7Only £906.97 £755.81 -
PNY RTX PRO 2000 Blackwell NVIDIA 16 GB GDDR7Only £722.82 £602.35 -
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6Only £608.86 £507.38 -
PopularMatrox M9148 LP PCIe x16 1 GB GDDR2Only £568.67 £473.89
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
Only
£687.47
£572.89
|
Popular
Matrox M9148 LP PCIe x16 1 GB GDDR2
Only
£568.67
£473.89
|
AMD Radeon PRO W7700 16 GB GDDR6
Only
£948.04
£790.03
|
Bestseller
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
Only
£608.86
£507.38
|
Hot Product
Nvidia RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Only
£644.24
£536.87
|
PNY NVIDIA RTX 2000E Ada RTX 2000 Ada...
Only
£636.37
£530.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X61P69962
|
M9148-E1024LAF
|
100-300000006
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
900-5G192-2541-000
|
VCNRTX2000EADA-SB
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Matrox
|
AMD
|
PNY
|
Nvidia
|
PNY
|
| Graphics card memory type |
GDDR6
|
GDDR2
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
N/A
|
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
RTX 2000 Ada
|
M9148
|
Radeon PRO W7700
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
| DVI-I ports quantity |
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| Cooling type |
active
|
passive
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
N/A
|
N/A
|
4
|
4
|
N/A
|
1
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
Matrox
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
16GB to 24GB
|
1GB to 2GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|



