Only
£221.89
£184.91
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
12 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
16GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, 1.2V, Unbuffered, DIMM
- Power Supply: VDD = 1.2V Typical
- VDDQ = 1.2V Typical
- VPP = 2.5V Typical
- VDDSPD = 2.2V to 3.6V
- Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for
- data, strobe, and mask signals
- Low-power auto self refresh (LPASR)
- Data bus inversion (DBI) for data bus
- On-die VREFDQ generation and calibration
- Single-rank
- On-board I2 serial presence-detect (SPD) EEPROM
- 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
- Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8
- via the mode register set (MRS)
- Selectable BC4 or BL8 on-the-fly (OTF)
- Fly-by topology
- Terminated control command and address bus
- PCB: Height 1.23” (31.25mm)
- RoHS Compliant and Halogen-Free
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | KVR32N22S8/16 |
| EAN | 0740617310863 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
ValueRAM's KVR32N22S8/16 is a 2G x 64-bit (16GB) DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx8, memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-3200 timing of 22-22-22 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Country of origin | Taiwan |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31.2 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kingston Technology FURY Beast 16GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) RGB EXPOOnly £251.05 £209.21 -
Kingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) RGB EXPOOnly £244.44 £203.70 -
Kingston Technology FURY 32GB 3600MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 2RX8 Renegade BlackOnly £300.02 £250.02 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £247.93 £206.61 -
Kingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £226.80 £189.00 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £280.75 £233.96 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM BlackOnly £241.30 £201.08 -
Crucial Pro CP2K32G56C46U5 memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5 288-pin DIMMOnly £208.96 £174.13 -
HP 1XD85AT memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM ECCOnly £259.20 £216.00 -
NewKingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) RGB EXPOOnly £251.87 £209.89 -
Kingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £241.12 £200.93 -
Crucial CT2K32G56C46S5 memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5 262-pin SO-DIMMOnly £220.20 £183.50 -
PopularLenovo 4X71B67860 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM ECCOnly £183.48 £152.90 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM 1Gx8 BlackOnly £179.17 £149.31 -
Hot ProductKingston Technology ValueRAM memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 5600 MT/sOnly £215.12 £179.27
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£221.89
£184.91
|
HP 1XD85AT memory module 16 GB 1 x 16...
Only
£259.20
£216.00
|
Hot Product
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£265.66
£221.38
|
Popular
Lenovo 4X71B67860 memory module 16 GB...
Only
£183.48
£152.90
|
New
Kingston Technology FURY Beast 32GB 32...
Only
£241.30
£201.08
|
Recommended
Kingston Technology FURY Beast 16GB 32...
Only
£179.17
£149.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR32N22S8/16
|
1XD85AT
|
KVR32N22D8/32
|
4X71B67860
|
KF432C16BB/32
|
KF432C16BB1/16
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
HP
|
Kingston Technology
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|




