Only
£217.28
£181.07
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
16GB, DDR5, 5600MT/s, Non-ECC, Unbuffered, DIMM, CL46, 1RX8, 1.1V, 288-pin
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | KVR56U46BS8-16 |
| EAN | 0740617332827 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
ValueRAM, Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Design | |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 2048M x 64 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Features | |
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 2048M x 64 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31.2 mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kingston Technology FURY Beast 16GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) RGB EXPOOnly £253.60 £211.33 -
Kingston Technology KSM32RD4/64HCR memory module 64 GB 1 x 64 GB DDR4 3200 MT/s ECCOnly £198.83 £165.69 -
Crucial CT2K48G56C46S5 memory module 96 GB 2 x 48 GB DDR5 262-pin SO-DIMMOnly £305.35 £254.46 -
Kingston Technology FURY 32GB 3600MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 2RX8 Renegade BlackOnly £303.06 £252.55 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £283.58 £236.32 -
Kingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) RGB EXPOOnly £244.44 £203.70 -
Crucial Pro CP2K32G56C46U5 memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5 288-pin DIMMOnly £208.96 £174.13 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £250.43 £208.69 -
Kingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £226.80 £189.00 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM BlackOnly £241.30 £201.08 -
NewKingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) RGB EXPOOnly £251.87 £209.89 -
HP 1XD85AT memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM ECCOnly £257.90 £214.92 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Gx8 BlackOnly £273.06 £227.55 -
BestsellerKingston Technology FURY Beast 16GB 5200MT/s DDR5 CL40 DIMM BlackOnly £218.34 £181.95 -
Kingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £241.12 £200.93 -
Hot ProductCrucial CT2K32G56C46S5 memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5 262-pin SO-DIMMOnly £220.20 £183.50 -
PopularLenovo 4X71B67860 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM ECCOnly £183.48 £152.90 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM 1Gx8 BlackOnly £181.00 £150.83 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 3200 MT/sOnly £268.33 £223.61
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£217.28
£181.07
|
HP 1XD85AT memory module 16 GB 1 x 16...
Only
£257.90
£214.92
|
Hot Product
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£268.33
£223.61
|
Popular
Lenovo 4X71B67860 memory module 16 GB...
Only
£183.48
£152.90
|
New
Kingston Technology FURY Beast 32GB 32...
Only
£241.30
£201.08
|
Recommended
Kingston Technology FURY Beast 16GB 32...
Only
£181.00
£150.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR56U46BS8-16
|
1XD85AT
|
KVR32N22D8/32
|
4X71B67860
|
KF432C16BB/32
|
KF432C16BB1/16
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
HP
|
Kingston Technology
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|

