Only
£98.50
£82.08
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
42 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
USB 3.0/USB-C Dual HDMI Docking Station
- Connect up to two external monitors
- Two HDMI ports available
- 2x USB 3.0 (one of which supports quick charging), for fast data transmission
- 4x USB 2.0 ports for easy connection of your USB devices and peripherals
- Gigabit Ethernet RJ-45 provides reliable, robust and high-speed Internet connection supporting 10/100/1000 Mbps speeds
- Separate audio output and audio input (microphone)
- Supports Windows 10, macOS X, Android, ChromeOS and Linux
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | U3DUALHDMIDOCKUK |
| EAN | 8595611703850 |
| Manufacturer | i-tec |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Universal docking station which can be used with practically any laptop, since it can be connected to any USB port (USB 3.0, USB-D, Thunderbolt 3, or even the older USB 2.0).
The station supports up to 2 external monitors connected via HDMI ports. 6 USB ports, reliable and fast Internet connection thanks to an integrated LAN port, and support for audio input and output.
The docking station can be installed vertically (takes up less space on the desk) or horizontally, where it can serve as a comfortable stand for your laptop.
The station supports up to 2 external monitors connected via HDMI ports. 6 USB ports, reliable and fast Internet connection thanks to an integrated LAN port, and support for audio input and output.
The docking station can be installed vertically (takes up less space on the desk) or horizontally, where it can serve as a comfortable stand for your laptop.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
|---|---|
| Compatible power plug types | UK |
| Power cable length | 1.75 m |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 218 g |
| Width | 71 mm |
| Depth | 31 mm |
| Height | 181 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
i-tec USB-C HDMI Dual DP Docking Station with Power Delivery 100 WOnly £112.14 £93.45 -
i-tec USB-C HDMI DP Docking Station with Power Delivery 100 WOnly £97.60 £81.33 -
Belkin INC018vfBK Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C BlackOnly £85.80 £71.50 -
i-tec USB-C Dual Display Docking Station with Power Delivery 100 WOnly £89.45 £74.54 -
i-tec Universal Dual 4K Display Docking Station + Power Delivery 85WOnly £103.60 £86.33 -
Kensington UH1500P EQ USB-C 5Gbps Triple Video Driverless Mobile DockOnly £98.58 £82.15 -
i-tec USB-C Triple Display Docking Station Gen 2 Pro + Power Delivery 100WOnly £142.46 £118.72 -
Targus DOCK430EUZ laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £95.59 £79.66 -
i-tec Universal Dual 4K Display Docking Station + Power Delivery 85WOnly £129.11 £107.59 -
i-tec USB-C Triple Display Docking Station Gen 2 + Power Delivery 100WOnly £140.59 £117.16 -
Lenovo 40AH0135UK laptop dock/port replicator Docking BlackOnly £88.38 £73.65 -
NewKensington SD4843P EQ USB-C 10Gbps Triple Video Driverless DockOnly £127.96 £106.63 -
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Station - 1x HDMI - 2x DisplayPortOnly £106.51 £88.76 -
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking StationOnly £133.07 £110.89 -
PopularKensington UH1400P USB-C 8-in-1 Driverless Mobile DockOnly £81.43 £67.86
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
i-tec USB 3.0/USB-C Dual HDMI Docking...
Only
£98.50
£82.08
|
Bestseller
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do...
Only
£106.51
£88.76
|
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH...
Only
£113.95
£94.96
|
Popular
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3...
Only
£133.07
£110.89
|
New
Lenovo 40AH0135UK laptop dock/port rep...
Only
£88.38
£73.65
|
Recommended
Targus DOCK430EUZ laptop dock/port rep...
Only
£95.59
£79.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U3DUALHDMIDOCKUK
|
USB3DOCKH2DP
|
DK30CH2DPPDU
|
CADUAL4KDOCKUK
|
40AH0135UK
|
DOCK430EUZ
|
| Manufacturer |
i-tec
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
i-tec
|
Lenovo
|
Targus
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|























