Only
£85.80
£71.50
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
28 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Connect, USB-C, 6-in-1, GaN, 130W, black
- Premium and compact design featuring a built in 130W GaN chip
- Features 96W of power delivery to the host device and 7.5W to each of the USB-C and USB-A ports to power your peripherals
- 6-in-1 USB-C docking station offers multiport connections for power, data, video and Ethernet through a single USB-C connection
- Supports up to 5Gbps data transfer speeds from USB-C or USB-A ports
- Enjoy UHD 4K 60Hz support for a single monitor via HDMI
- Gigabit ethernet support up to 1000Mbps
- Protected by Belkin 5-point safety system featuring fire-resistant housing materials and tested to protect against over-current, over-temperature, short circuit, and overload
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | INC018VFBK |
| EAN | 0745883866335 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
GaN power comes to your docking station with this 6-in-1 solution. This compact dock features a built in 130W GaN power supply providing 96W of power to your host device, 4K 60Hz monitor support, USB-C and USB-A ports, and up to 5Gbps of data transfer speeds.
Accelerate charging with GaN power.
Unleash 96W of power with GaN charging via a built-in 130W power supply in a compact, portable design.
5-points of protection.
Protected by Belkin 5-point safety system featuring fire-resistant housing materials and tested to protect against over-current, over-temperature, short circuit, and overload.
UHD support delivers crystal clarity.
Connect a single monitor via HDMI for stunning UHD supporting 4k 60Hz resolution. Enjoy crystal clear images whether you’re working, streaming, or gaming.
Stay productive with 5Gbps transfer speeds.
Supports up to 5Gbps transfer speeds from either the USB-C or USB-A ports. This translates to 10 times faster speeds than hi-speed USB 2.0, so you’ll save time and wait less.
Accelerate charging with GaN power.
Unleash 96W of power with GaN charging via a built-in 130W power supply in a compact, portable design.
5-points of protection.
Protected by Belkin 5-point safety system featuring fire-resistant housing materials and tested to protect against over-current, over-temperature, short circuit, and overload.
UHD support delivers crystal clarity.
Connect a single monitor via HDMI for stunning UHD supporting 4k 60Hz resolution. Enjoy crystal clear images whether you’re working, streaming, or gaming.
Stay productive with 5Gbps transfer speeds.
Supports up to 5Gbps transfer speeds from either the USB-C or USB-A ports. This translates to 10 times faster speeds than hi-speed USB 2.0, so you’ll save time and wait less.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Microphone in | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Brand compatibility | Universal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Status |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Universal |
| Short circuit protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power cable length | 2 m |
| Wireless charging | No |
| USB cable length | 0.5 m |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Indication | |
| LED indicators | Status |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 48 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
i-tec Metal USB-C Nano 3x Display Docking Station + Power Delivery 100 WOnly £79.37 £66.14 -
i-tec USB-C Dual Display Docking Station with Power Delivery 100 WOnly £89.45 £74.54 -
i-tec Universal Dual 4K Display Docking Station + Power Delivery 85WOnly £103.60 £86.33 -
Targus HD4003GL laptop dock/port replicator USB Type-C BlueOnly £74.56 £62.13 -
NewKensington UH1500P EQ USB-C 5Gbps Triple Video Driverless Mobile DockOnly £98.58 £82.15 -
Targus DOCK430EUZ laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £95.59 £79.66 -
i-tec USB 3.0/USB-C Dual HDMI Docking StationOnly £98.50 £82.08 -
Hama USB-C Docking Station, Connect2Office Pro, 10 PortsOnly £93.58 £77.98 -
i-tec USB-C HDMI Dual DP Docking Station with Power Delivery 100 WOnly £112.14 £93.45 -
i-tec USB-C HDMI DP Docking Station with Power Delivery 100 WOnly £97.60 £81.33 -
StarTech.com Travel Docking Station for Laptops - HDMI or VGA - USB 3.0Only £97.39 £81.16 -
Lenovo 40AH0135UK laptop dock/port replicator Docking BlackOnly £88.38 £73.65 -
Belkin USB-C Dual Display Docking Station USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C BlackOnly £123.19 £102.66 -
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Station - 1x HDMI - 2x DisplayPortOnly £106.51 £88.76 -
Microsoft 1E4-00002 laptop dock/port replicator BlackOnly £86.05 £71.71 -
Hot ProductLenovo 40AJ0135UK laptop dock/port replicator Docking BlackOnly £76.48 £63.73 -
PopularKensington UH1400P USB-C 8-in-1 Driverless Mobile DockOnly £81.43 £67.86
You may also be interested in
| Product |
Belkin INC018vfBK Wired USB 3.2 Gen 1...
Only
£85.80
£71.50
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
Only
£74.23
£61.86
|
Popular
StarTech.com Travel Docking Station fo...
Only
£97.39
£81.16
|
Recommended
StarTech.com USB 3.0 Docking Station D...
Only
£115.91
£96.59
|
Hot Product
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do...
Only
£106.51
£88.76
|
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
Only
£73.20
£61.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INC018VFBK
|
USB3SDOCKHDV
|
USB3SMDOCKHV
|
USB3DOCKHDPC
|
USB3DOCKH2DP
|
DKT30CHPD
|
| Manufacturer |
Belkin
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|







































