Only
£248.60
£207.17
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
208 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Aruba Networking 1G SFP LC LX 10km SMF Transceiver
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J4859D |
| EAN | 0190017245850 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco GLC-T-RGD= network transceiver module Copper 1000 Mbit/s SFPOnly £313.58 £261.32 -
HPE J8177DR network transceiver module 1000 Mbit/s SFPOnly £262.25 £218.54 -
NewHPE 10GbE SFP+ SR Multi-mode 300m TransceiverOnly £344.81 £287.34 -
RecommendedCisco 1000BASE-T SFP network transceiver module Copper 1000 Mbit/sOnly £238.04 £198.37
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Aruba Networking 1G SFP LC LX 10km...
Only
£248.60
£207.17
|
Popular
Cisco DS-SFP-FC16G-SW= network transce...
Only
£354.98
£295.82
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-SR S-Class SFP Module fo...
Only
£318.70
£265.58
|
Hot Product
Cisco 1000BASE-T SFP network transceiv...
Only
£238.04
£198.37
|
Recommended
StarTech.com Cisco GLC-LH-SMD Compatib...
Only
£276.05
£230.04
|
StarTech.com Cisco GLC-T Compatible SF...
Only
£280.74
£233.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J4859D
|
DS-SFP-FC16G-SW=
|
SFP-10G-SR-S=
|
GLC-TE=
|
GLCLHSMD10ST
|
GLCT10PKST
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Interface type |
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
16000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|





















