Only
£319.92
£266.60
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
14 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
1000BASE-T standard, GE SFP type, 100m, Copper, IND
| SKU | GLC-T-RGD= |
|---|---|
| EAN | 0882658931376 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
The industry-standard Cisco Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter (Figure 1) links your switches and routers to the network. The hot-swappable input/output device plugs into a Gigabit Ethernet port or slot. Optical and copper models can be used on a wide variety of Cisco products and intermixed in combinations of 1000BASE-T, 1000BASE-SX, 1000BASE-LX/LH, 1000BASE-EX, 1000BASE-ZX, or 1000BASE-BX10-D/U on a port-by-port basis.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Technical details | |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s 850 nmOnly £402.23 £335.19 -
NewHPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF TransceiverOnly £455.58 £379.65 -
HPE 10GbE SFP+ SR Multi-mode 300m TransceiverOnly £344.81 £287.34 -
HPE J8177DR network transceiver module 1000 Mbit/s SFPOnly £262.25 £218.54
You may also be interested in
| Product |
Cisco GLC-T-RGD= network transceiver m...
Only
£319.92
£266.60
|
Hot Product
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
Only
£402.23
£335.19
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-SR S-Class SFP Module fo...
Only
£325.16
£270.97
|
Recommended
StarTech.com Cisco GLC-LH-SMD Compatib...
Only
£276.05
£230.04
|
Popular
StarTech.com Cisco GLC-T Compatible SF...
Only
£280.74
£233.95
|
StarTech.com HP J8177C Compatible SFP...
Only
£315.02
£262.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLC-T-RGD=
|
MA-SFP-1GB-SX
|
SFP-10G-SR-S=
|
GLCLHSMD10ST
|
GLCT10PKST
|
J8177C10PKST
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Copper
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






