Only
£131.47
£109.56
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
115 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
973X High Yield Yellow Original PageWide Cartridge
- Original HP 973X High Yield PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 973 PageWide cartridges work with: HP PageWide P55250; HP PageWide Pro 452, 477
- 1 Yellow (~7,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Print professional-quality colour documents for a great value and help your workgroup thrive. High-speed printing, easy cartridge replacement and recycling, and consistent printing performance make your business case.[1]
- Ideal for consistently producing professional-quality colour documents for a great value – at high speeds your HP printer or MFP was built to achieve.
- Depend on Original HP 973X High Yield PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 7000.00 |
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 86.00 |
| SKU | F6T83AE |
| EAN | 0889296544685 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for consistently producing professional-quality colour documents for a great value – at high speeds your HP printer or MFP was built to achieve.
Print professional-quality colour documents for a great value and help your workgroup thrive. High-speed printing, easy cartridge replacement and recycling, and consistent printing performance make your business case.[1]
Print professional-quality colour documents for a great value and help your workgroup thrive. High-speed printing, easy cartridge replacement and recycling, and consistent printing performance make your business case.[1]
Compatible Printers: HP PageWide Pro 477 dwt, HP PageWide Managed P 57750 dw, HP PageWide Pro 552 dw, HP PageWide Pro 452 dwt, HP PageWide Pro 452 dn, HP PageWide Pro 470 Series, HP PageWide Managed P 55250 dw, HP PageWide Pro 450 Series, HP PageWide Pro 477 dn, HP PageWide Pro 477 dw, HP PageWide Pro 452 dw
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | F6T83AE |
| Colour ink volume | 86 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 7000 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | High |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 973 PageWide cartridges work with: HP PageWide P55250 HP PageWide Pro 452, 477 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | High |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Technology | PageWide |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296544685 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Weight | 190 g |
| Height | 62 mm |
| Depth | 28 mm |
| Package depth | 28 mm |
| Package weight | 210 g |
| Package width | 215 mm |
| Package height | 62 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 28 mm |
| Package weight | 210 g |
| Package width | 215 mm |
| Package height | 62 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3564 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1927 mm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 198 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296544685 |
| Other features | |
| Technology | PageWide |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1927 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 22 pc(s) |
| Pallet gross weight | 819.1 kg |
| Products per master (outer) case | 18 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.96 kg |
| Products per pallet | 3564 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1927 mm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 198 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Canon 0813C001/PFI-1300M Ink cartridge magenta 330ml for Canon IPF Pro-2000/4000 SOnly £163.69 £136.41 -
Canon 2891C001/PFI-320C Ink cartridge cyan 300ml for Canon IPF GP-200/TM-200/TM-255Only £173.86 £144.88 -
Epson C13T48U30N/T48U3 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T48U400/T48U4 Ink cartridge yellow 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T69320N/T6932 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Canon 0814C001/PFI-1300Y Ink cartridge yellow 330ml for Canon IPF Pro-2000/4000 SOnly £163.69 £136.41 -
Epson C13T41F540/T41F5 Ink cartridge black 350ml for Epson SC-T 3400/3405Only £127.63 £106.36 -
Epson C13T48U100/T48U1 Ink cartridge foto black 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T55K100/T55K100 Ink cartridge foto black 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T44Q34N/T44Q3 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T56U200/T56U2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SureColor SC-P 7300Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T11E140 Ink cartridge black XXL, 10K pages 35.7ml for Epson WF-C 5890Only £151.14 £125.95 -
Epson C13T55K30N/T55K300 Ink cartridge magenta Vivid 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T48UE00/T48UE Ink cartridge gray 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T55KD00/T55KD00 Ink cartridge violet 700ml for Epson SC-P 7000 VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T04A24N/T04A2 Ink cartridge cyan, 8K pages 69ml for Epson WF-C 8190Only £149.90 £124.92 -
Epson C13T56UD00/T56UD Ink cartridge violet 350ml for Epson SureColor SC-P 7300Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T596A00/T596A Ink cartridge orange 350ml for Epson Stylus Pro WT 7900/7900Only £157.60 £131.33 -
Epson C13T55K200/T55K200 Ink cartridge cyan 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T48U80N/T48U8 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T44Q440/T44Q4 Ink cartridge yellow 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T48U200/T48U2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T50U80N/T50U8 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T14B440/T14B4 Ink cartridge yellow XXL, 8K pages for Epson EM-C 7100Only £140.81 £117.34 -
Canon 2892C001/PFI-320M Ink cartridge magenta 300ml for Canon IPF GP-200/TM-200Only £173.86 £144.88 -
Epson C13T50U400/T50U4 Ink cartridge yellow 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T50U30N/T50U3 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T55K400/T55K400 Ink cartridge yellow 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
NewEpson C13T44Q64N/T44Q6 Ink cartridge light magenta 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T44QB40/T44QB Ink cartridge green 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T11D340 Ink cartridge magenta XL, 5K pages for Epson WF-C 5890Only £98.51 £82.09 -
Epson C13T69340N/T6934 Ink cartridge yellow 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Epson C13T50UF00/T50UF Ink cartridge red 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T55KA00/T55KA00 Ink cartridge orange 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T11D440 Ink cartridge yellow XL, 5K pages for Epson WF-C 5890Only £98.51 £82.09 -
Epson C13T44Q84N/T44Q8 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T50U100/T50U1 Ink cartridge foto black 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T14B340/T14B3 Ink cartridge magenta XXL, 8K pages for Epson EM-C 7100Only £140.81 £117.34 -
Epson C13T56U800/T56U8 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SureColor SC-P 7300Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T55KB00/T55KB00 Ink cartridge green 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T55K80N/T55K800 Ink cartridge black matt 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T50U200/T50U2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T41F34N/T41F3 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-T 3400/3405Only £127.63 £106.36 -
Epson C13T14B240/T14B2 Ink cartridge cyan XXL, 8K pages for Epson EM-C 7100Only £140.81 £117.34 -
Epson C13T55K900/T55K900 Ink cartridge light light black 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T44QD40/T44QD Ink cartridge violet 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T693500/T6935 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Epson C13T44Q140/T44Q1 Ink cartridge foto black 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
HP T0B27A/982X Ink cartridge cyan, 16K pages ISO/IEC 24711 116ml for HP PageWide 765Only £168.29 £140.24 -
Epson C13T55K700/T55K700 Ink cartridge light black 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T44Q940/T44Q9 Ink cartridge photo gray 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Canon 2358C001/PFI-310MBK Ink cartridge black matt 330ml for Canon IPF TX 2000Only £152.74 £127.28 -
Epson C13T693100/T6931 Ink cartridge foto black 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Epson C13T55K60N/T55K600 Ink cartridge light magenta 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T44Q740/T44Q7 Ink cartridge gray 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T44Q240/T44Q2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T55K500/T55K500 Ink cartridge light cyan 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C33S020640/SJIC-30-P-C Ink cartridge cyan 294,3ml for Epson C 7500 GOnly £162.61 £135.51 -
Epson C13T41F440/T41F4 Ink cartridge yellow 350ml for Epson SC-T 3400/3405Only £127.63 £106.36 -
Epson C13T44QA40/T44QA Ink cartridge orange 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T44Q540/T44Q5 Ink cartridge light cyan 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
PopularEpson C13T41F240/T41F2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-T 3400/3405Only £127.63 £106.36
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP F6T83AE/973X Ink cartridge yellow,...
Only
£131.47
£109.56
|
Hot Product
Epson C13T596400/T5964 Ink cartridge y...
Only
£157.60
£131.33
|
New
Epson C13T596300/T5963 Ink cartridge m...
Only
£157.60
£131.33
|
Recommended
Epson C13T596600/T5966 Ink cartridge l...
Only
£157.60
£131.33
|
Popular
Epson C13T596100/T5961 Ink cartridge f...
Only
£157.60
£131.33
|
Epson C13T596A00/T596A Ink cartridge o...
Only
£157.60
£131.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
F6T83AE
|
C13T596400
|
C13T596300
|
C13T596600
|
C13T596100
|
C13T596A00
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Yellow
|
Vivid Magenta
|
Vivid Light Magenta
|
Photo black
|
Orange
|
| Brand compatibility |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|












































