- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- 1 Black (~1650 pages); 1 Cyan (~535 pages); 1 Magenta (~535 pages); 1 Yellow (~535 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Count on professional-quality business documents that will impress customers. Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp blacks and brilliant colour.
- Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]
- 4 ink cartridges: black, cyan, magenta, yellow
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Count on professional-quality business documents that will impress customers. Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp blacks and brilliant colour.
Compatible Printers: HP OfficeJet Pro 8600 Plus e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8630 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8615 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 251 dw, HP OfficeJet Pro 276 dw, HP OfficeJet Pro 8100 ePrinter, HP OfficeJet Pro 8610 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8616 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8660 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8625 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8620 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8600 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8640 e-All-in-One, HP OfficeJet Pro 8600 Premium e-All-in-One
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Combo pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 535 pages |
| Black ink page yield | 1650 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | HP Officejet Pro 8100 ePrinter series, HP Officejet Pro 8600 e-All-in-One series, HP Officejet Pro 251dw Printer, HP Officejet Pro 276dw Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Gross weight of outer carton | 3.18 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 425.9 kg (939 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm (40 x 48 x 45.8") |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Gross weight of outer carton | 3.18 kg |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 425.9 kg (939 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm (40 x 48 x 45.8") |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139764, 199764139788, 199764139795, 199764139801 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139764; (LS1) 199764139788; (LS2) 199764139795; (LS3) 199764139801 |
| Box contents | 4 ink cartridges: black, cyan, magenta, yellow |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114.8 mm |
| Weight | 200 g |
| Height | 100.1 mm |
| Depth | 45 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package weight | 270 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 45 mm |
| Package weight | 270 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 12 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 287 x 264 x 179 mm |
| Products per pallet | 1440 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139764, 199764139788, 199764139795, 199764139801 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139764; (LS1) 199764139788; (LS2) 199764139795; (LS3) 199764139801 |
| Other features | |
| Gross weight of outer carton | 3.18 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Case or master carton quantity | 12 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 287 x 264 x 179 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm |
| Pallet weight (imperial) | 425.9 kg (939 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm (40 x 48 x 45.8") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Pallet gross weight | 426 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6.8 kg |
| Case or master carton quantity | 12 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 287 x 264 x 179 mm |
| Products per pallet | 1440 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm |
| Pallet weight (imperial) | 425.9 kg (939 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm (40 x 48 x 45.8") |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 6.8 kg (15 lbs) |
-
Epson C13T55KB00/T55KB00 Ink cartridge green 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T48U80N/T48U8 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T56U800/T56U8 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SureColor SC-P 7300Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T48U100/T48U1 Ink cartridge foto black 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T41F34N/T41F3 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-T 3400/3405Only £127.63 £106.36 -
Epson C13T14B340/T14B3 Ink cartridge magenta XXL, 8K pages for Epson EM-C 7100Only £141.18 £117.65 -
Epson C13T55K900/T55K900 Ink cartridge light light black 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Canon 0820C001/PFI-1300B Ink cartridge blue 330ml for Canon IPF Pro-2000Only £163.80 £136.50 -
Epson C13T50U100/T50U1 Ink cartridge foto black 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T69320N/T6932 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Epson C13T14B240/T14B2 Ink cartridge cyan XXL, 8K pages for Epson EM-C 7100Only £141.18 £117.65 -
Epson C13T55K100/T55K100 Ink cartridge foto black 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T44Q34N/T44Q3 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T50U200/T50U2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T69340N/T6934 Ink cartridge yellow 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Epson C13T41F540/T41F5 Ink cartridge black 350ml for Epson SC-T 3400/3405Only £127.63 £106.36 -
Epson C13T55KD00/T55KD00 Ink cartridge violet 700ml for Epson SC-P 7000 VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T04A44N/T04A4 Ink cartridge yellow, 8K pages 69ml for Epson WF-C 8190Only £149.90 £124.92 -
Canon 2892C001/PFI-320M Ink cartridge magenta 300ml for Canon IPF GP-200/TM-200Only £173.86 £144.88 -
Epson C13T11E140 Ink cartridge black XXL, 10K pages 35.7ml for Epson WF-C 5890Only £151.54 £126.28 -
Epson C13T44Q84N/T44Q8 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T56U200/T56U2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SureColor SC-P 7300Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T596B00/T596B Ink cartridge green 350ml for Epson Stylus Pro WT 7900/7900Only £157.60 £131.33 -
Epson C13T04A24N/T04A2 Ink cartridge cyan, 8K pages 69ml for Epson WF-C 8190Only £134.45 £112.04 -
Epson C13T55K700/T55K700 Ink cartridge light black 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T55K80N/T55K800 Ink cartridge black matt 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T48UE00/T48UE Ink cartridge gray 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T50U30N/T50U3 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-T 7700Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T14B440/T14B4 Ink cartridge yellow XXL, 8K pages for Epson EM-C 7100Only £141.18 £117.65 -
Epson C13T55K400/T55K400 Ink cartridge yellow 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T48U30N/T48U3 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T48U200/T48U2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T69330N/T6933 Ink cartridge magenta 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Epson C13T55KA00/T55KA00 Ink cartridge orange 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T55K60N/T55K600 Ink cartridge light magenta 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Epson C13T48U400/T48U4 Ink cartridge yellow 350ml for Epson SC-P 8500Only £121.54 £101.28 -
Epson C13T55K30N/T55K300 Ink cartridge magenta Vivid 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
Canon 2891C001/PFI-320C Ink cartridge cyan 300ml for Canon IPF GP-200/TM-200/TM-255Only £173.86 £144.88 -
Epson C13T55K500/T55K500 Ink cartridge light cyan 700ml for Epson SC-P 7000/VOnly £184.67 £153.89 -
NewEpson C13T04A34N/T04A3 Ink cartridge magenta, 8K pages 69ml for Epson WF-C 8190Only £149.90 £124.92 -
Epson C13T693100/T6931 Ink cartridge foto black 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Epson C13T44Q240/T44Q2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
HP T0B27A/982X Ink cartridge cyan, 16K pages ISO/IEC 24711 116ml for HP PageWide 765Only £168.72 £140.60 -
Epson C13T44Q140/T44Q1 Ink cartridge foto black 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T693500/T6935 Ink cartridge black matt 350ml for Epson SC-T 3000Only £134.00 £111.67 -
Epson C13T44Q740/T44Q7 Ink cartridge gray 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C33S020640/SJIC-30-P-C Ink cartridge cyan 294,3ml for Epson C 7500 GOnly £162.61 £135.51 -
Epson C13T44QA40/T44QA Ink cartridge orange 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
Epson C13T41F440/T41F4 Ink cartridge yellow 350ml for Epson SC-T 3400/3405Only £127.63 £106.36 -
Epson C13T44Q540/T44Q5 Ink cartridge light cyan 350ml for Epson SC-P 7560Only £123.97 £103.31 -
PopularEpson C13T41F240/T41F2 Ink cartridge cyan 350ml for Epson SC-T 3400/3405Only £127.63 £106.36
You may also be interested in
| Product |
New
HP C3WK1AE/950XL/951 Ink cartridge mul...
Only
£137.80
£114.83
|
Bestseller
Epson C13T596400/T5964 Ink cartridge y...
Only
£157.60
£131.33
|
Epson C13T596300/T5963 Ink cartridge m...
Only
£157.60
£131.33
|
Hot Product
Epson C13T596600/T5966 Ink cartridge l...
Only
£157.60
£131.33
|
Popular
Epson C13T596100/T5961 Ink cartridge f...
Only
£157.60
£131.33
|
Recommended
Epson C13T596500/T5965 Ink cartridge l...
Only
£157.60
£131.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C3WK1AE#LS1
|
C13T596400
|
C13T596300
|
C13T596600
|
C13T596100
|
C13T596500
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Yellow
|
Vivid Magenta
|
Vivid Light Magenta
|
Photo black
|
Light cyan
|
| Brand compatibility |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Combo pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|








































