- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- (~2500) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Designed to print two times the pages as standard cartridges,[3] have a lower carbon footprint[2] and be easily recycled,[4] HP EvoMore Original Ink Cartridges combine HP’s legendary performance and quality with added sustainability features.
- Ideal for high-volume and sustainability-conscious business printing
- 1 Cartridge
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Designed to print two times the pages as standard cartridges,[3] have a lower carbon footprint[2] and be easily recycled,[4] HP EvoMore Original Ink Cartridges combine HP’s legendary performance and quality with added sustainability features.
Compatible Printers: HP OfficeJet Pro 9125 e, HP OfficeJet Pro 9120 b, HP OfficeJet Pro 9117 b, HP OfficeJet Pro 9720, HP OfficeJet Pro 9110 b, HP OfficeJet Pro 9135 e, HP OfficeJet Pro 9700 Series, HP OfficeJet Pro 9100 Series, HP OfficeJet Pro 9128 e, HP OfficeJet Pro 9120 e, HP OfficeJet Pro 9730, HP OfficeJet Pro 9720 e, HP OfficeJet Pro 9130, HP OfficeJet Pro 9132 e, HP OfficeJet Pro 9122 e, HP OfficeJet Pro 9730 e, HP OfficeJet Pro 9123, HP OfficeJet Pro 9130 b, HP OfficeJet Pro 9120, HP OfficeJet Pro 9133, HP OfficeJet Pro 9120 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 2500 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Premium Home |
| Compatibility | HP 937e ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 9% |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Sustainable technologies and materials | Working with the Arbor Day Foundation |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786147715, 199764688170, 199764688187, 199764688194, 196786147722 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786147715; (LS1) 199764688170; (LS2) 199764688187; (LS3) 199764688194; (SE1) 196786147722 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114.8 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 100.1 mm |
| Depth | 23.9 mm |
| Package depth | 23.9 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 23.9 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786147715, 199764688170, 199764688187, 199764688194, 196786147722 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786147715; (LS1) 199764688170; (LS2) 199764688187; (LS3) 199764688194; (SE1) 196786147722 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Working with the Arbor Day Foundation |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 288.2 kg |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
-
Epson C13T11D340 Ink cartridge magenta XL, 5K pages for Epson WF-C 5890Only £98.09 £81.74 -
Canon 6705B001/PFI-107BK Ink cartridge black 130ml for Canon IPF 670/680Only £87.07 £72.56 -
Epson C13T11D240 Ink cartridge cyan XL, 5K pages for Epson WF-C 5890Only £98.09 £81.74 -
Epson C13T913500/T9135 Ink cartridge light cyan 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57 -
PrintMate HP 981Y, remanufactured ink cartridge, high capacity, Black 20000pOnly £83.04 £69.20 -
Epson C13T55W200 Ink cartridge cyan 200ml for Epson SureColor SC-P 5300Only £77.48 £64.57 -
Canon 6707B001/PFI-107M Ink cartridge magenta 130ml for Canon IPF 670/680Only £87.07 £72.56 -
Epson C13T91330N/T9133 Ink cartridge magenta 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57 -
Epson C13T913700/T9137 Ink cartridge light black 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57 -
PrintMate HP 981Y, remanufactured ink cartridge, high capacity, Cyan 16000pOnly £84.84 £70.70 -
Epson C13T55W300 Ink cartridge magenta 200ml for Epson SureColor SC-P 5300Only £77.48 £64.57 -
Epson C13T55WD00 Ink cartridge violet 200ml for Epson SureColor SC-P 5300Only £77.48 £64.57 -
Epson C13T11D440 Ink cartridge yellow XL, 5K pages for Epson WF-C 5890Only £98.09 £81.74 -
Canon 6706B001/PFI-107C Ink cartridge cyan 130ml for Canon IPF 670/680Only £86.81 £72.34 -
Epson C13T11D140 Ink cartridge black XL, 5K pages for Epson WF-C 5890Only £78.02 £65.02 -
Epson C13T55W400 Ink cartridge yellow 200ml for Epson SureColor SC-P 5300Only £77.48 £64.57 -
Canon 6267C001/PFI-121M Ink cartridge magenta 130ml for Canon IPF TM-255Only £86.38 £71.98 -
Epson C13T91380N/T9138 Ink cartridge black matt 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57 -
Epson C13T913400/T9134 Ink cartridge yellow 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57 -
Canon 6708B001/PFI-107Y Ink cartridge yellow 130ml for Canon IPF 670/680Only £87.07 £72.56 -
Epson C13T913200/T9132 Ink cartridge cyan 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57 -
Epson C13T653300/T6533 Ink cartridge magenta 200ml for Epson Stylus Pro 4900Only £93.83 £78.19 -
Epson C13T913100/T9131 Ink cartridge foto black 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57 -
HP W1B43A Printhead Wiper Kit, 150K pages for HP PageWide P 75050Only £87.42 £72.85 -
Epson C13T913B00/T913B Ink cartridge green 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57 -
Epson C13T40D140/T40 Ink cartridge black 80ml for Epson SC-T 3100Only £68.16 £56.80 -
Epson C13T913D00/T913D Ink cartridge violet 200ml for Epson SC-P 5000 VOnly £77.48 £64.57 -
Epson C13T913A00/T913A Ink cartridge orange 200ml for Epson SC-P 5000/VOnly £77.48 £64.57
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 4S6W9NE/937E Printhead cartridge bl...
Only
£66.17
£55.14
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
Only
£67.33
£56.11
|
New
Epson C13T653100/T6531 Ink cartridge f...
Only
£93.83
£78.19
|
Recommended
Epson C13T653300/T6533 Ink cartridge m...
Only
£93.83
£78.19
|
Popular
Epson C13T653900/T6539 Ink cartridge l...
Only
£93.83
£78.19
|
Hot Product
Epson C13T26364010/26XL Ink cartridge...
Only
£82.68
£68.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4S6W9NE
|
80D2966
|
C13T653100
|
C13T653300
|
C13T653900
|
C13T26364010
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Photo black
|
Vivid Magenta
|
Light Light Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Single pack
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|



















































































