Eaton 9PX1500IRTM uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1.5 kVA 1500 W 8 AC outlet(s)
SKU
9PX1500IRTM
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
6 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
1500VA, 1500W, C14 In, 8 x C13 Out
More Information
Output power capacity 1.5 kVA
Product colour Black
Output power 1500 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU 9PX1500IRTM
EAN 0743172081230
Manufacturer Eaton
Availability Y
Power
Output power1500 W
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency92.5%
Power factor1
Output power capacity1.5 kVA
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformPure sine
Number of input phases1
LED indicatorsYes
Noise level35 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformPure sine
Number of input phases1
Output power1500 W
Efficiency92.5%
Power factor1
Noise level35 dB
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
RS-232 ports1
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load14 min
Hot-swap batteryYes
Automatic battery testYes
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
SafetyIEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code85078000
Certificates
Packaging content
Rack mount kitYes
Management card includedNo
Bundled softwareIntelligent Power Software suite
Sustainability
Safety regulation & standards
Weight & dimensions
Weight18.9 kg
Width440 mm
Height86.5 mm
Depth450 mm
Packaging data
Rack mount kitYes
Management card includedNo
Logistics data
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
Write Your Own Review
You're reviewing:Eaton 9PX1500IRTM uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1.5 kVA 1500 W 8 AC outlet(s)
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 9PX1500IRTM uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1.5 kVA 1500 W 8 AC outlet(s)