Only
£2,383.01
£1,985.84
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
4 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Smart-UPS RT 2200VA 230V - Marine
| Output power capacity | 2.2 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Output power | 1540 W |
| Form factor | Rackmount |
| SKU | SURTD2200XLIM |
| EAN | 0731304286929 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
High availability, ruggedized power protection for shipboard and other transportation applications.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1540 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 92% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2.5 m |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output power | 1540 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 92% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Noise level | 55 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Design | |
| Rack capacity | 3U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, DNV, EN 50091-1, EN 50091-2, EN 55022 Cl. A, EN 60950, EN 61000-3-2. |
| Cable length | 2.5 m |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 603 x 980 x 347 mm |
| Package weight | 63.6 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 54.5 kg |
| Width | 130 mm |
| Package weight | 63.6 kg |
| Height | 432 mm |
| Depth | 660 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certificates | |
| Certification | CE, DNV, EN 50091-1, EN 50091-2, EN 55022 Cl. A, EN 60950, EN 61000-3-2. |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 130 x 660 x 432 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 603 x 980 x 347 mm |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
APC Smart-UPS X SMX2200RMHV2U - 2200VA, 8x C13 + 1x C19 outlet, USB, expandable runtimeOnly £2,365.43 £1,971.19 -
APC Smart-UPS X SMX3000RMHV2U - 3000VA, 8x C13, 1x C19 outlet, USB, expandable runtimeOnly £2,728.64 £2,273.87 -
APC Smart-UPS On-Line SRT1500RMXLI-NC - 1500VA, 6x C13 output, rack mountable, NMCOnly £2,049.83 £1,708.19 -
APC Smart-UPS X SMX3000HV - 3000VA, 8x C13 + 2x C19 outlet, USB, expandable runtime, short depthOnly £2,230.70 £1,858.92 -
APC Smart-UPS On-Line SRT2200RMXLI-NC - 2200VA, 8x C13 & 2x C19, rack mount, NMCOnly £2,619.23 £2,182.69 -
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500VA, 8x C13 output, USB, expandable runtime, NMCOnly £1,908.00 £1,590.00 -
APC Smart-UPS On-Line SRT2200RMXLI - 2200VA, 8x C13 & 2x C19, rack mountOnly £2,079.90 £1,733.25 -
PopularAPC Smart-UPS SMT3000IC - 8x C13, 1x C19, USB, SmartConnect, 3000VAOnly £1,931.94 £1,609.95 -
RecommendedAPC Smart-UPS On-Line SRT3000RMXLI - 3000VA, 8x C13 & 2x C19, rackmountOnly £3,254.50 £2,712.08 -
Hot ProductAPC Smart-UPS SMT3000RMI2UNC - 8x C13, 1x C19, USB, Rackmount 2U, NMC, 3000VAOnly £2,652.49 £2,210.41 -
BestsellerAPC Smart-UPS SMT3000RMI2UC- 8x C13, 1x C19, USB, Rackmount 2U, SmartConnect, 3000VAOnly £2,263.26 £1,886.05
You may also be interested in
| Product |
APC Smart-UPS RT 2200VA 230V - Marine
Only
£2,383.01
£1,985.84
|
Bestseller
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500V...
Only
£1,908.00
£1,590.00
|
APC Smart-UPS X SMX2200RMHV2U - 2200VA...
Only
£2,365.43
£1,971.19
|
Recommended
APC Smart-UPS X SMX3000RMHV2U - 3000VA...
Only
£2,728.64
£2,273.87
|
Popular
APC Smart-UPS X SMX3000HV - 3000VA, 8x...
Only
£2,230.70
£1,858.92
|
Hot Product
APC Smart-UPS X SMX3000HVNC - 3000VA,...
Only
£2,773.20
£2,311.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SURTD2200XLIM
|
SMX1500RMI2UNC
|
SMX2200RMHV2U
|
SMX3000RMHV2U
|
SMX3000HV
|
SMX3000HVNC
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Form factor |
Rackmount
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
| Output power capacity |
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Output power |
1500W to 2000W
|
1000W to 1500W
|
1500W to 2000W
|
2000W to 3000W
|
2000W to 3000W
|
2000W to 3000W
|
| UPS topology |
N/A
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|






