SURTD2200XLIM
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
4 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
Smart-UPS RT 2200VA 230V - Marine
More Information
Output power capacity 2.2 kVA
Product colour Black
Output power 1540 W
Form factor Rackmount
SKU SURTD2200XLIM
EAN 0731304286929
Manufacturer APC
Availability Y
High availability, ruggedized power protection for shipboard and other transportation applications.
Power
Output power1540 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)280 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating480 J
Efficiency92%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)3%
Crest factor3:1
Output power capacity2.2 kVA
Ports & interfaces
Cable length2.5 m
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Number of output IEC jumpers2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output power1540 W
Surge energy rating480 J
Efficiency92%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level55 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time2.5 h
Design
Rack capacity3U
Form factorRackmount
Product colourBlack
CertificationCE, DNV, EN 50091-1, EN 50091-2, EN 55022 Cl. A, EN 60950, EN 61000-3-2.
Cable length2.5 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 55 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Package dimensions (WxDxH)603 x 980 x 347 mm
Package weight63.6 kg
Weight & dimensions
Weight54.5 kg
Width130 mm
Package weight63.6 kg
Height432 mm
Depth660 mm
Logistics data
Certificates
Other features
Dimensions (WxDxH)130 x 660 x 432 mm
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
Write Your Own Review
You're reviewing:APC Smart-UPS RT 2200VA 230V - Marine
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS RT 2200VA 230V - Marine APC Smart-UPS RT 2200VA 230V - Marine