Only
£975.92
£813.27
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
139 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Versatile, compact switches with optional PoE+, mGig, and SFP+
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Stackable | Yes |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 8 |
| SKU | MS130-8P-HW |
| EAN | 0810087200022 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
Cost-effective switches perfect for retail point-of-sale (PoS) setup and low-density branch Wi-Fi and IoT deployments.
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Network | |
| IGMP snooping | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11w, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Performance | |
| Stackable | Yes |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Technical details | |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Aluminium |
| Stackable | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Data transmission | |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Security | |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| Security algorithms | SNMP |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping, DHCP relay, DHCP client |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
| Switching protocols | LLDP, CDP, RSTP, STP |
| Certificates | |
| Certification | CSA-US, FCC, IC, CE, RCM, RoHS |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Aluminium |
| Stackable | Yes |
| Certification | CSA-US, FCC, IC, CE, RCM, RoHS |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 120 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Catalyst IE3100 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £1,069.73 £891.44 -
Cisco Catalyst C1300-12XT-2X network switch Managed L2/L3 GreyOnly £1,144.44 £953.70 -
D-Link 48-port Gigabit Smart Managed Switch with 4 x 10G SFP+, 370WattsOnly £870.84 £725.70 -
HPE Aruba Networking 2930F 24G PoE+ 4SFP SwitchOnly £801.18 £667.65 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £933.07 £777.56 -
Cisco Catalyst IE-3100-8T2C-E network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £1,412.87 £1,177.39 -
NewCisco Catalyst C1300-12XS network switch Managed L2/L3 GreyOnly £1,240.10 £1,033.42 -
HPE Aruba Networking CX 6100 48G 4SFP+ SwitchOnly £1,394.78 £1,162.32 -
HPE Aruba Networking CX 6100 12G Class4 PoE 2G/2SFP+ 139W SwitchOnly £942.00 £785.00 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £1,326.77 £1,105.64 -
Cisco IE-1000-6T2T-LM network switch Managed Fast Ethernet (10/100) BlackOnly £958.48 £798.73 -
Hot ProductNETGEAR 8x1G PoE+ 220W and 2xSFP+ Managed SwitchOnly £861.90 £718.25
You may also be interested in
| Product |
Cisco Meraki MS130 compact Managed Gig...
Only
£975.92
£813.27
|
New
Cisco IE-1000-6T2T-LM network switch M...
Only
£958.48
£798.73
|
Recommended
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabi...
Only
£933.07
£777.56
|
Bestseller
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabi...
Only
£1,326.77
£1,105.64
|
Popular
D-Link 48-port Gigabit Smart Managed S...
Only
£870.84
£725.70
|
Hot Product
NETGEAR M4250-10G2XF-PoE+ Managed L2/L...
Only
£1,135.18
£945.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS130-8P-HW
|
IE-1000-6T2T-LM
|
C9200L-24T-4G-E
|
C9200L-24P-4G-E
|
DGS-1250-52XMP
|
GSM4212PX-100EUS
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
D-Link
|
Netgear
|
| Rack mounting |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Stackable |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
7 to 8
|
8
|
22 to 24
|
22 to 24
|
46 to 48
|
9 to 10
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Fast Ethernet (10/100)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
N
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|


















