Only
£958.48
£798.73
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
12 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
8x RJ-45, 12-24 V, 45.7x115x127 mm, 570 g
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| Ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Ports quantity | 8 |
| SKU | IE-1000-6T2T-LM |
| EAN | 0882658930324 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
The Cisco® Industrial Ethernet (IE) 1000 Series Switches are compact rugged switches aimed to operational technology (OT) users with limited IT network knowledge. The IE 1000 Series Switches provide an easy transformation from the legacy factory to digital solution. For machine builders and machine-to-machine (M2M) solutions is an attractive entry level product as a GUI-based, lightly-managed switch. The IE 1000 is a good fit for locations with harsh temperatures and small spaces, and is Power over Ethernet (PoE) capable with and zero IT management.
The IE 1000 is ideal for industrial Ethernet applications where small and easy-to-be-managed hardened products are required, including factory automation, intelligent transportation systems, city-surveillance programs, building automations etc.
The Cisco IE 1000 Series Switches complement the current industrial Ethernet portfolio of related Cisco industrial switches, such as the Cisco IE 2000, IE 3000, IE 4000 and IE 5000 Series managed Switches.
The IE 1000 can be easily installed on your network. Through a user-friendly web device manager, the IE 1000 provides easy out-of-the-box configuration and simplified operational manageability to deliver advanced and secure multiservices over industrial networks.
Features and Benefits
The Cisco IE 1000 Series Switches are designed for low cost, low ports, and small sizes. They offer:
- Scalability: Four models are available supporting 5, 6, 8 and 10 Ethernet ports, with Fast Ethernet (FE) and Gigabit Ethernet (GE), copper and fiber uplinks options
- Easy integration: Zero-touch IP discovery or Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)IP addressing and simple web GUI-based management
- Fast startup time: Starts 30 seconds from cold boot
- Manageability: Web GUI interface, and diagnostics and analysis options through Simple Network Management Protocol (SNMP) and syslog
- Security: secure access; port-security
- Minimize data load: VLAN aware, Internet Group Management Protocol (IGMP) and DHCP snooping to filter unwanted data
- Lightly-managed: Spanning-tree protocol (STP), Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Cisco Discovery Protocol aware
- Gigabit uplink: Two fiber-optic SFP based. uplink for up to 50 miles (80 kilometers) links
- Industrial PoE: Up to eight PoE (IEEE 802.af) and PoE+ (802.3at) supported on selected models
- Redundant voltage feeds, alarm relays support and DIN rail mount
- Industrial environmental compliance and certifications
The IE 1000 is ideal for industrial Ethernet applications where small and easy-to-be-managed hardened products are required, including factory automation, intelligent transportation systems, city-surveillance programs, building automations etc.
The Cisco IE 1000 Series Switches complement the current industrial Ethernet portfolio of related Cisco industrial switches, such as the Cisco IE 2000, IE 3000, IE 4000 and IE 5000 Series managed Switches.
The IE 1000 can be easily installed on your network. Through a user-friendly web device manager, the IE 1000 provides easy out-of-the-box configuration and simplified operational manageability to deliver advanced and secure multiservices over industrial networks.
Features and Benefits
The Cisco IE 1000 Series Switches are designed for low cost, low ports, and small sizes. They offer:
- Scalability: Four models are available supporting 5, 6, 8 and 10 Ethernet ports, with Fast Ethernet (FE) and Gigabit Ethernet (GE), copper and fiber uplinks options
- Easy integration: Zero-touch IP discovery or Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)IP addressing and simple web GUI-based management
- Fast startup time: Starts 30 seconds from cold boot
- Manageability: Web GUI interface, and diagnostics and analysis options through Simple Network Management Protocol (SNMP) and syslog
- Security: secure access; port-security
- Minimize data load: VLAN aware, Internet Group Management Protocol (IGMP) and DHCP snooping to filter unwanted data
- Lightly-managed: Spanning-tree protocol (STP), Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Cisco Discovery Protocol aware
- Gigabit uplink: Two fiber-optic SFP based. uplink for up to 50 miles (80 kilometers) links
- Industrial PoE: Up to eight PoE (IEEE 802.af) and PoE+ (802.3at) supported on selected models
- Redundant voltage feeds, alarm relays support and DIN rail mount
- Industrial environmental compliance and certifications
| Network | |
|---|---|
| IGMP snooping | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 374052 h |
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Security | |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Static port security | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SSH |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping |
| Certificates | |
| Safety | UL/CSA 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, NOM - NOM-019-SCF1, UL/CSA/IEC/EN 61010-2-201, CE |
| Electromagnetic compatibility | FCC 47 CFR 15 A, EN 55022/CISPR 22 A, EN 55016-1-1, -1-4, -2-3 AVCCI A, RoHS, AS/NZS CISPR 22 A, AS/NZS CISPR 24, CISPR11 Class A, CISPR22 A, ICES 003 A, KCC, CE, RCM, EAC, Anatel, NAL, IEC/EN/EN61000-4-2, IEC/EN 61000-4-3, IEC/EN 61000-4-4, IEC/EN 61000-4-5, IEC/EN 61000-4-6, IEC/EN 61000-4-8, IEC/EN 61000-4-9, IEC/EN 61000-4-29 |
| Memory | |
|---|---|
| Memory type | DDR2-SDRAM |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 160 MB |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| DIN rail mounting | Yes |
| Safety | UL/CSA 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, NOM - NOM-019-SCF1, UL/CSA/IEC/EN 61010-2-201, CE |
| Product colour | Black |
| Electromagnetic compatibility | FCC 47 CFR 15 A, EN 55022/CISPR 22 A, EN 55016-1-1, -1-4, -2-3 AVCCI A, RoHS, AS/NZS CISPR 22 A, AS/NZS CISPR 24, CISPR11 Class A, CISPR22 A, ICES 003 A, KCC, CE, RCM, EAC, Anatel, NAL, IEC/EN/EN61000-4-2, IEC/EN 61000-4-3, IEC/EN 61000-4-4, IEC/EN 61000-4-5, IEC/EN 61000-4-6, IEC/EN 61000-4-8, IEC/EN 61000-4-9, IEC/EN 61000-4-29 |
| Performance | |
| Memory type | DDR2-SDRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 374052 h |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 160 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 205.2 W |
| Power consumption (typical) | 5.3 W |
| DC input voltage | 12 - 24 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45.7 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 127 mm |
| Weight | 570 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Catalyst C1300-12XT-2X network switch Managed L2/L3 GreyOnly £1,144.44 £953.70 -
Cisco Catalyst IE3100 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £1,069.73 £891.44 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreyOnly £933.07 £777.56 -
NewCisco Catalyst C1300-12XS network switch Managed L2/L3 GreyOnly £1,240.10 £1,033.42 -
Cisco Catalyst IE-3100-8T2C-E network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackOnly £1,412.87 £1,177.39 -
HPE Aruba Networking CX 6100 48G 4SFP+ SwitchOnly £1,394.78 £1,162.32 -
HPE Aruba Networking CX 6100 12G Class4 PoE 2G/2SFP+ 139W SwitchOnly £942.00 £785.00 -
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreyOnly £1,326.77 £1,105.64 -
HPE Aruba Networking 2930F 24G PoE+ 4SFP SwitchOnly £801.18 £667.65 -
D-Link 48-port Gigabit Smart Managed Switch with 4 x 10G SFP+, 370WattsOnly £870.84 £725.70 -
Hot ProductNETGEAR 8x1G PoE+ 220W and 2xSFP+ Managed SwitchOnly £861.90 £718.25
You may also be interested in
| Product |
New
Cisco IE-1000-6T2T-LM network switch M...
Only
£958.48
£798.73
|
Recommended
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabi...
Only
£933.07
£777.56
|
Bestseller
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 Gigabi...
Only
£1,326.77
£1,105.64
|
D-Link 48-port Gigabit Smart Managed S...
Only
£870.84
£725.70
|
Hot Product
NETGEAR M4250-10G2XF-PoE+ Managed L2/L...
Only
£1,135.18
£945.98
|
Popular
D-Link 48-Port Gigabit Stackable Smart...
Only
£928.22
£773.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IE-1000-6T2T-LM
|
C9200L-24T-4G-E
|
C9200L-24P-4G-E
|
DGS-1250-52XMP
|
GSM4212PX-100EUS
|
DGS-1520-52
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
D-Link
|
Netgear
|
D-Link
|
| Rack mounting |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Stackable |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
8
|
22 to 24
|
22 to 24
|
46 to 48
|
9 to 10
|
48 to 50
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Fast Ethernet (10/100)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
N
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
10G Ethernet (100/1000/10000)
|


















