Only
£244.19
£203.49
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
5 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
QSFP, OM4, 50 μm, 100 Gigabit, 3m
- Hot-swappable input/output device that plugs into a 100G Gigabit Ethernet Cisco QSFP port
- Interoperable with other IEEE-compliant 100GBASE interfaces where applicable
- Certified and tested on Cisco QSFP-100G ports for superior performance, quality, and reliability
- High-speed electrical interface compliant to IEEE 802.3bm
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | MA-CBL-100G-3M |
| EAN | 0889728200714 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
The Cisco® 100GBASE Quad Small Form-Factor Pluggable (QSFP) portfolio offers customers a wide variety of high-density and low-power 100 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, high-performance computing networks, enterprise core and distribution layers, and service provider applications. The QSFP-100G modules are our new generation of 100G transceiver modules solution based on a QSFP form factor.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 3 m |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 3 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Networking standards | IEEE 802.3bm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Nvidia MCP1600-E003E26 InfiniBand/fibre optic cable 1 m QSFP28 BlackOnly £198.10 £165.08 -
Cisco QSFP-H40G-CU3M= InfiniBand/fibre optic cable 3 m QSFP+Only £205.28 £171.07 -
Cisco SFP-25G-AOC3M InfiniBand/fibre optic cable 3 m SFP28 GreenOnly £337.70 £281.42 -
RecommendedCisco QSFP-100G-CU3M= InfiniBand/fibre optic cable 3 mOnly £266.00 £221.67 -
NewHPE Networking X240 25G SFP28 to SFP28 3m DAC CableOnly £258.55 £215.46 -
Cisco 5m SFP+ InfiniBand/fibre optic cable SFP+Only £213.05 £177.54 -
Cisco 10m SFP+ InfiniBand/fibre optic cable SFP+Only £213.07 £177.56 -
Cisco QSFP+, 5m InfiniBand/fibre optic cable QSFP+ BlackOnly £302.69 £252.24 -
Cisco QSFP - 4xSFP10G, 3m InfiniBand/fibre optic cable QSFP+ 4 x SFP+ BlackOnly £361.06 £300.88 -
Cisco SFP-H10GB-ACU10M= InfiniBand/fibre optic cable 10 m SFP+ BlackOnly £329.95 £274.96 -
BestsellerCisco STACK-T4-3M= InfiniBand/fibre optic cable Black, GreyOnly £276.13 £230.11 -
Hot ProductHPE Aruba Networking 50G SFP56 to SFP56 0.65m Direct Attach Copper CableOnly £279.84 £233.20 -
PopularCisco StackWise-480, 3m InfiniBand/fibre optic cableOnly £280.49 £233.74
You may also be interested in
| Product |
Cisco Meraki MA-CBL-100G-3M InfiniBand...
Only
£244.19
£203.49
|
Hot Product
Cisco QSFP-H40G-CU3M= InfiniBand/fibre...
Only
£205.28
£171.07
|
Cisco 10m SFP+ InfiniBand/fibre optic...
Only
£213.07
£177.56
|
Recommended
Cisco 5m SFP+ InfiniBand/fibre optic c...
Only
£213.05
£177.54
|
Popular
Cisco SFP-H10GB-ACU10M= InfiniBand/fib...
Only
£329.95
£274.96
|
Bestseller
Cisco StackWise-480, 3m InfiniBand/fib...
Only
£280.49
£233.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MA-CBL-100G-3M
|
QSFP-H40G-CU3M=
|
SFP-10G-AOC10M=
|
SFP-10G-AOC5M=
|
SFP-H10GB-ACU10M=
|
STACK-T1-3M=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
