Only
£863.72
£719.77
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
225 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
1000BASE-LX/LH Long Wavelength; Rugged
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
|---|---|
| SKU | GLC-LX-SM-RGD= |
| EAN | 0882658074172 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
The industry-standard Cisco® Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network (Figure 1). SFPs can be used and interchanged on a wide variety of Cisco products and can be intermixed in combinations of 1000BASE-SX, 1000BASE-LX/LH, 1000BASE-ZX, or 1000BASE-BX10-D/U on a port-by-port basis. 1000BASE-LX/LH SFP for Both Multimode and Single-Mode Fibers The 100BASE-LX/LH SFP, compatible with the IEEE 802.3z 1000BASE-LX standard, operates on standard single-mode fiber-optic link spans of up to 10 km and up to 550 m on any multimode fibers.
| Network | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Cabling technology | 100BASE-LX/LH |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Dimensions (WxDxH) | 13.4 x 56.5 x 8.5 mm |
| Cabling technology | 100BASE-LX/LH |
| Performance | |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Cabling technology | 100BASE-LX/LH |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance (Single-mode) | 10000 m |
| Maximum transfer distance (Multi-mode) | 550 m |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 75 g |
| Other features | |
| Transmit power range | -3 - -9.5 dBmW |
| Dimensions (WxDxH) | 13.4 x 56.5 x 8.5 mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Hot ProductHPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF TransceiverOnly £1,153.37 £961.14 -
Cisco SFP-1G-LH= network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s 1355 nmOnly £1,069.54 £891.28 -
Cisco QSFP-40G-SR-BD= network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s 850 nmOnly £863.72 £719.77 -
PopularCisco QSFP-100G-SR4-S= network transceiver moduleOnly £769.85 £641.54 -
RecommendedCisco SFP-10/25G-LR-S= network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s SFP28Only £1,052.47 £877.06
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cisco 1000BASE-LX/LH network transceiv...
Only
£863.72
£719.77
|
Cisco QSFP-40G-SR-BD= network transcei...
Only
£863.72
£719.77
|
New
Cisco Meraki MA-SFP-10GB-SR network tr...
Only
£785.81
£654.84
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-LR S-Class SFP Module fo...
Only
£904.60
£753.83
|
Popular
Cisco QSFP-100G-SR4-S= network transce...
Only
£769.85
£641.54
|
Hot Product
Cisco SFP-10/25G-LR-S= network transce...
Only
£1,052.47
£877.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLC-LX-SM-RGD=
|
QSFP-40G-SR-BD=
|
MA-SFP-10GB-SR
|
SFP-10G-LR-S=
|
QSFP-100G-SR4-S=
|
SFP-10/25G-LR-S=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Interface type |
N/A
|
QSFP
|
SFP+
|
SFP+
|
QSFP
|
SFP28
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
25000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|


