Only
£1,153.37
£961.14
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
76 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF Transceiver
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J9151E |
| EAN | 0190017353357 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | LR |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco QSFP-40G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/sOnly £1,580.58 £1,317.15 -
Cisco QSFP-100G-DR-S= network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/sOnly £1,344.44 £1,120.37 -
Cisco SFP-1G-LH= network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s 1355 nmOnly £1,080.32 £900.27 -
RecommendedCisco QSFP-100G-SR1.2= network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/sOnly £1,413.14 £1,177.62 -
Cisco QSFP-100G-SM-SR= network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/s 1331 nmOnly £1,677.88 £1,398.23 -
PopularCisco QSFP-40G-SR4-S= network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s 850 nmOnly £1,340.76 £1,117.30 -
Hot ProductCisco QSFP-40/100-SRBD= network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/s QSFP+Only £1,580.86 £1,317.38 -
BestsellerCisco SFP-10/25G-LR-S= network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s SFP28Only £1,063.15 £885.96
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10...
Only
£1,153.37
£961.14
|
Popular
Cisco QSFP-40G-SR4-S= network transcei...
Only
£1,340.76
£1,117.30
|
Cisco QSFP-100G-SM-SR= network transce...
Only
£1,677.88
£1,398.23
|
Recommended
Cisco QSFP-40/100-SRBD= network transc...
Only
£1,580.86
£1,317.38
|
Cisco QSFP-40G-CSR-S= network transcei...
Only
£1,580.58
£1,317.15
|
Hot Product
Cisco SFP-10/25G-LR-S= network transce...
Only
£1,063.15
£885.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9151E
|
QSFP-40G-SR4-S=
|
QSFP-100G-SM-SR=
|
QSFP-40/100-SRBD=
|
QSFP-40G-CSR-S=
|
SFP-10/25G-LR-S=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Interface type |
SFP+
|
QSFP
|
QSFP
|
QSFP+
|
QSFP
|
SFP28
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|








