ASUS ROG STRIX-1000P-GAMING power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX ATX Black, Silver
SKU
90YE00W1-B0NA00
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
85 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
ROG Strix 1000W Platinum Gaming power supply (1000 watts, GaN Mosfet, 0dB technology, ATX 3.1 compatible, PCIe 5.0, 10 year warranty)
  • Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs
  • 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence
  • PCIe 5.0 Ready: ROG Strix Platinum features a native 12V-2x6 connector for next-gen graphics card power
  • Lambda A+ Certification: Certified low noise levels, below 20 dB
More Information
Purpose PC
Total power 1000 W
Power supply unit (PSU) form factor ATX
SKU 90YE00W1-B0NA00
EAN 4711387594384
Manufacturer ASUS
Availability Y
Product Family ROG
Superior Stability. Next-Level Efficiency
The ROG Strix Platinum PSU delivers the top-tier performance and unwavering stability demanded by gamers. Featuring next-gen GaN MOSFET for superior power efficiency. The “GPU-FIRST” voltage sensing with patented-intelligent voltage stabilizer ensures a steady flow of power to the graphics card. Plus, it is ready for latest hardwares with ATX 3.1 compliance and a native 12V-2x6 connector. The ROG Strix Platinum Series ensures your high-end rig has the power to conquer any challenge.
ENGINEERING
GaN MOSFET
"GPU-FIRST" Voltage Sensing
with patented-intelligent voltage stabilizer
High-performance Copper Pins
ATX 3.1 Compatible
ATX 3.1 ushers in tighter voltage and current regulation standard for next-gen hardware - and ROG Strix Platinum steps ahead of the curve by being fully compliant. A 16-pin PCIe cable ripe for piping up to 600W of power to PCIe Gen 5.0 graphics cards is bundled with the PSU, readying your build for the next-gen.
80 PLUS Platinum Certification
The ROG Strix 1000W Platinum utilizes low-ESR Japanese capacitors to ensure efficient operation. These upgrades enable an 80 PLUS Platinum certification, which guarantees 89% efficiency at 100% load and 92% efficiency at 50% load. The increased efficiency results in less heat, reduces fan noise, and increases reliability.
Cybenetics Lambda A+ Certification
Quietly deviant
On average, ROG Strix 1000W Platinum PSU emits less than 20 dB of noise – earning a coveted Cybenetics Lambda A+ certification.
COOLING
ROG Heatsinks
Cool under pressure
ROG heatsinks facilitate lower temperatures, longer component lifespan, and extended 0dB operation.
Dual Ball Fan Bearings
2x longer lifespan
Ensuring long-lasting, reliable cooling with minimal noise for ROG STRIX Platinum series.
0dB Technology
Quiet intelligence
To reduce noise output, the PWM-controlled fan shuts off entirely when the PSU load is 40% or below.
EXPERIENCE
Etched Cables
DIY-friendly CPU Power Connector
Engineered with a distinct clip between the 4+4 pin connectors and a unique color scheme, this CPU power cable simplifies cable identification during installation. The integrated clip helps to ensure a secure and effortless connection to the motherboard's CPU power connector, streamlining the build process and instilling confidence in your PC setup.
Cosmetic Customization
10-year Warranty
A decade of power
We're so confident about the reliability of the ROG Strix 1000W Platinum that we back it with a 10-year warranty.
Cooling
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeSemi-passive
Performance
On/off switchYes
80 PLUS certification80 PLUS Platinum
PurposePC
Noise level20 dB
Mean time between failures (MTBF)120000 h
CertificationCybenetics Noise Level Certification A+
Bearing technologyBall bearing
Design
Product colourBlack, Silver
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
IlluminationYes
Cooling typeSemi-passive
Power
Total power1000 W
AC input voltage100 - 240 V
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)130 W
Combined power (+12V)1000 W
Combined power (+5V)130 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)25 A
Max output current (+12V)83.3 A
Max output current (+5V)25 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Ports & interfaces
Motherboard power cable length61 cm
SATA power cable length120,400 mm
Peripheral (Molex) power cable length150,400 mm
PCI Express power cable length75 cm
CPU power cable length100 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors6
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
ATX power connector (20+4 pin)Yes
Cabling typeFully-Modular
PCI Express power connectors (16-pin)1
Certificates
Packaging content
Cables includedAC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA
Weight & dimensions
Width160 mm
Depth150 mm
Height86 mm
Weight2.91 kg
Packaging data
Package depth200 mm
Package width320 mm
Package height108 mm
Package typeBox
Package weight3.62 kg
Write Your Own Review
You're reviewing:ASUS ROG STRIX-1000P-GAMING power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX ATX Black, Silver
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS ROG STRIX-1000P-GAMING power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX ATX Black, Silver
Bestseller
ASUS ROG STRIX-1000P-GAMING power supp...
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug L...