Only
£554.14
£461.78
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
3 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
ASUS ProArt Display PA279CRV Professional Monitor – 27-inch, IPS, 4K UHD (3840 x 2160), 99% DCI-P3, 99% Adobe RGB, Color Accuracy ΔE < 2, Calman Verified, USB-C PD 96W, VESA DisplayHDR 400, VESA MediaSync, Ergonomic Stand, Green Sustainability
- 27-inch 4K (3840 x 2160) LED backlight HDR display with 178° wide-view IPS panel
- Wide color gamut with 99% DCI-P3 and 99% Adobe RGB coverage
- Calman Verified and factory pre-calibrated to Delta E < 2 color accuracy
- Extensive connectivity, including DisplayPortTM over USB-C® with 96-watt Power Delivery, DisplayPortTM, HDMI®, and USB hub
- Slim profile and compact base, plus wall-mountable design to maximize desk space
- Ergonomic design with tilt, swivel, pivot, and height adjustments for comfortable viewing
- Green sustainability with paper packaging and energy-efficient performance that meets environmental standards
All the Essentials for Pros
ProArt Display PA279CRV is a 27-inch 4K HDR monitor designed for professional video editors. This Calman Verified display boasts a wide color gamut with 99% DCI-P3 and 99% Adobe RGB coverage and is factory pre-calibrated to Delta E < 2 for exceptional color accuracy. For added convenience, the built-in USB-C® port offers DisplayPort™ support, superfast data transfers, and 96-watt power delivery via a single cable.
ProArt Display PA279CRV is a 27-inch 4K HDR monitor designed for professional video editors. This Calman Verified display boasts a wide color gamut with 99% DCI-P3 and 99% Adobe RGB coverage and is factory pre-calibrated to Delta E < 2 for exceptional color accuracy. For added convenience, the built-in USB-C® port offers DisplayPort™ support, superfast data transfers, and 96-watt power delivery via a single cable.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 163 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Adobe RGB coverage | 99% |
| Display surface | Matt |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.155 x 0.155 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 15 - 135 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 60 Hz |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Graphics design |
| Feet colour | Silver |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 362.9 mm |
| Depth (without stand) | 44.1 mm |
| Width (without stand) | 612.2 mm |
| Feet colour | Silver |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 5.78 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 26.14 W |
| Power consumption (off) | 0 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 22 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 34 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1437541 |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 362.9 mm |
| Depth (without stand) | 44.1 mm |
| Width (without stand) | 612.2 mm |
| Width (with stand) | 612.2 mm |
| Depth (with stand) | 215 mm |
| Height (with stand) | 538.1 mm |
| Weight (with stand) | 5.78 kg |
| Weight (without stand) | 4.07 kg |
| Package width | 691 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package height | 427 mm |
| Package weight | 8.69 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 691 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package height | 427 mm |
| Package weight | 8.69 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1437541 |
| Other features | |
| Height (without stand) | 362.9 mm |
| Depth (without stand) | 44.1 mm |
| Width (without stand) | 612.2 mm |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung 37" Odyssey G7 G75F UHD 165Hz Curved Gaming MonitorOnly £663.40 £552.83 -
Samsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming MonitorOnly £816.49 £680.41 -
Samsung 34" Odyssey OLED G8 G85SD Ultra UWQHD 175Hz Gaming MonitorOnly £796.07 £663.39 -
Samsung 27" Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming MonitorOnly £765.46 £637.88 -
Samsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gaming MonitorOnly £714.42 £595.35 -
NewSamsung 27" Odyssey OLED G5 G50SF QHDOnly £449.06 £374.22 -
Lenovo ThinkVision T27UD-40 MonitorOnly £448.93 £374.11 -
Samsung 37" S80UD UHD USB-C ViewFinity Monitor with KVM SwitchOnly £459.26 £382.72 -
HP Series 7 Pro 31.5 inch 4K Thunderbolt 4 Monitor - 732pkOnly £732.30 £610.25 -
HP Engage 16t FHD MonitorOnly £714.92 £595.77 -
Lenovo ThinkVision T34WD-40 MonitorOnly £502.54 £418.78 -
PopularHP P34hc G4 WQHD USB-C Curved MonitorOnly £462.68 £385.57
You may also be interested in
| Product |
ASUS ProArt PA279CRV computer monitor...
Only
£554.14
£461.78
|
Recommended
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...
Only
£446.90
£372.42
|
Bestseller
Philips B Line 346B1C/00 computer moni...
Only
£479.60
£399.67
|
Popular
Philips P Line 329P1H/00 computer moni...
Only
£665.06
£554.22
|
Hot Product
HP P34hc G4 WQHD USB-C Curved Monitor
Only
£462.68
£385.57
|
Lenovo ThinkVision S28u-10 computer mo...
Only
£699.60
£583.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90LM08E0-B01K70
|
TD2760
|
346B1C/00
|
329P1H/00
|
21Y56AA#ABU
|
61E6GAR2UK
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
HP
|
Lenovo
|
| Display diagonal |
N/A
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Business
|
Business
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
16:9
|
21:9
|
16:9
|
21:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
LED
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
LED
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|



















