Only
£1,627.81
£1,356.51
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
7 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
ProArt Display OLED PA32UCDM Professional Monitor – 32-inch (31.5 inch viewable), 4K UHD (3840 x 2160), QD-OLED, Ultra-slim, 240Hz, 0.1ms, Auto Calibration, HDR-10, HLG, Dolby Vision, 99% DCI-P3, ΔE < 1, Thunderbolt 4 PD 96W, Calman Ready, ColourSpace Integration, Ergonomic Stand, Green Sustainability
- 31.5-inch 4K UHD (3840 x 2160) QD-OLED panel with 240 Hz refresh rate and 0.1 ms (GTG) response time for smooth rendering
- 1000 nits peak brightness with VESA DisplayHDRTM True Black 400 for exceptional color contrast
- True 10-bit color depth and Quantum Dot technology provide 100% sRGB, 99% DCI-P3 and BT. 2020 color gamut
- World-leading ∆E < 1 color performance and ASUS ProArt Hardware Calibration Technology for color-accuracy optimization and color profile write-back
- Multiple HDR format support, including Dolby Vision®, HLG and HDR10
- Rich connectivity including dual ThunderboltTM 4 up to 96W Power Delivery with daisy-chaining, HDMI2.1 and a built-in USB Hub
- Ergonomic design with tilt, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience
- Green Sustainability: paper packaging and energy-efficient environmental standards
Professional OLED Monitor for Every Creators
ProArt Display OLED PA32UCDM is a professional monitor designed for professional content creators. This 31.5-inch 4K HDR display boasts a cutting-edge 1000-nits QD-OLED panel with 99% DCI-P3 gamut, ensuring highly-accurate colors and exceptionally-detailed visuals. Its up to 240Hz refresh rate enables creators to develop fast-rendering games and perform artwork quality checks on a single display. Additionally, support for multiple HDR format makes PA32UCDM the perfect monitor for working on fast-moving HDR content.
ProArt Display OLED PA32UCDM is a professional monitor designed for professional content creators. This 31.5-inch 4K HDR display boasts a cutting-edge 1000-nits QD-OLED panel with 99% DCI-P3 gamut, ensuring highly-accurate colors and exceptionally-detailed visuals. Its up to 240Hz refresh rate enables creators to develop fast-rendering games and perform artwork quality checks on a single display. Additionally, support for multiple HDR format makes PA32UCDM the perfect monitor for working on fast-moving HDR content.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 140 ppi |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Contrast ratio (dynamic) | 1500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.182 x 0.182 mm |
| Viewable size, horizontal | 69.9 cm |
| Viewable size, vertical | 39.5 cm |
| Digital horizontal frequency | 15 - 583 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.1 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black, Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3, sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | ASUS OLED Care |
| Management features | |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Professional |
| Feet colour | Silver |
| Product colour | Silver |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| Headphone out | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| HDCP version | 2.3 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 422.3 mm |
| Depth (without stand) | 42.4 mm |
| Width (without stand) | 717.3 mm |
| Feet colour | Silver |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight (with stand) | 9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 29 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 38 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 422.3 mm |
| Depth (without stand) | 42.4 mm |
| Width (without stand) | 717.3 mm |
| Width (with stand) | 717.3 mm |
| Depth (with stand) | 228 mm |
| Height (with stand) | 602.5 mm |
| Weight (with stand) | 9 kg |
| Weight (without stand) | 6.5 kg |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 282 mm |
| Package height | 577 mm |
| Package weight | 16.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 282 mm |
| Package height | 577 mm |
| Package weight | 16.6 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Brand specific technologies | ASUS OLED Care |
| Height (without stand) | 422.3 mm |
| Depth (without stand) | 42.4 mm |
| Width (without stand) | 717.3 mm |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS ProArt PA27UCX-K computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £1,985.26 £1,654.38 -
EIZO ColorEdge CG2700S computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £1,841.34 £1,534.45 -
ASUS ProArt PA24US computer monitor 59.9 cm (23.6") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD BlackOnly £1,699.62 £1,416.35 -
ASUS ProArt PA32UCX-PK computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £1,754.45 £1,462.04 -
NewSamsung 57" G95NC Odyssey Neo G9 240Hz Dual UHD MonitorOnly £1,939.16 £1,615.97 -
Samsung Neo G8 computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black, WhiteOnly £1,326.78 £1,105.65 -
Hot ProductPhilips 49B2U6903CH/00 computer monitor 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels Dual QHD LCD GreyOnly £1,275.64 £1,063.03
You may also be interested in
| Product |
ASUS ProArt OLED PA32UCDM computer mon...
Only
£1,627.81
£1,356.51
|
ASUS ProArt PA27UCX-K computer monitor...
Only
£1,985.26
£1,654.38
|
Popular
EIZO FlexScan EV3895-BK computer monit...
Only
£1,358.22
£1,131.85
|
Recommended
Samsung Neo G8 computer monitor 81.3 c...
Only
£1,326.78
£1,105.65
|
Hot Product
Philips 40B1U6903CH/00 computer monito...
Only
£1,537.85
£1,281.54
|
Bestseller
ASUS ProArt PA24US computer monitor 59...
Only
£1,699.62
£1,416.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA32UCDM
|
PA27UCX-K
|
EV3895-BK
|
LS32BG850NUXXU
|
40B1U6903CH/00
|
PA24US
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
Eizo
|
Samsung
|
Philips
|
ASUS
|
| Display diagonal |
N/A
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
Graphics design
|
Office
|
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
16:9
|
24:10
|
16:9
|
21:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Display technology |
N/A
|
LED
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|



