LS32BG850NUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
60 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
32", 3840 x 2160, 240Hz, 350cd/㎡, 1000000:1, 1000 cd/㎡, Quantum HDR 2000, 1000R, HDMI, USB Hub, 40.8 W, 100 - 240V, 713 x 606.4 x 311.1 mm, 8.9 kg
  • Technology: 240Hz Refresh Rate, 1ms response time, Quantum HDR 2000, Mini LED
  • Connections: HDMI, Display Port, Headphone
  • Great for: Serious Gaming, productivity & Streaming
More Information
Display 32" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU LS32BG850NUXXU
EAN 8806094344561
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
Product Series Neo G8
Product Videos View Video
View Video
View Video
PDF URLs View PDF
View PDF
The universe of immersion just expanded
Quantum Matrix Technology
Catch the detail, defeat your enemies
Quantum HDR 2000
Gaming gear, in a class of its own
UHD resolution & 240Hz refresh rate
No other monitor comes close. With the fastest 240Hz refresh rate among 4K gaming monitors, the G85NB was awarded Best of Innovation at CES 2022. It continues to push the limits of monitor possibilities, delivering the speed, immersion and depth needed to realize every game’s full potential.
Focus without ever breaking flow
AMD FreeSync Premium Pro
Overwhelm Your senses
1000R curvature
Designed to light up your world
Core lighting design with CoreSync
Never be distracted by ambient light
Matte Display
Unseen sides revealed
Ultrawide Game view
Connect automatically, in an instant
Auto Source Switch+
Convenience in mind
Ergonomic Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
Display number of colours1 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate240 Hz
HD type4K Ultra HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9, 21:9
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1000000:1
TouchscreenNo
Panel typeVA
Screen curvature rating1000R
Display diagonal (metric)80 cm
Local dimming zones1196
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesCinema, RPG, Sports
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack, White
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)434.8 mm
Depth (without stand)173 mm
Width (without stand)713 mm
HDMIYes
Product colourBlack, White
Power supply typeExternal
Weight (with stand)8.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-9 - 13°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (typical)40.8 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours41 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours104 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1201981
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)434.8 mm
Depth (without stand)173 mm
Width (without stand)713 mm
Width (with stand)713 mm
Depth (with stand)311.1 mm
Height (with stand)606.4 mm
Weight (with stand)8.9 kg
Weight (without stand)7 kg
Package width827 mm
Package depth530 mm
Package height236 mm
Package weight12.2 kg
Packaging data
Package width827 mm
Package depth530 mm
Package height236 mm
Package weight12.2 kg
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Other features
Local dimming zones1196
Height (without stand)434.8 mm
Depth (without stand)173 mm
Width (without stand)713 mm
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung Neo G8 computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black, White
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung Neo G8 computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black, White Samsung Neo G8 computer monitor 81.3 c...